Niedziela handlowa 2023. Kiedy sklepy będą otwarte? Lista dat nie napawa optymizmem

Niedziele handlowe to dni, w których sklepy są otwarte. W ciągu roku jest kilka takich dni, w których nie obowiązuje zakaz handlu w siódmy dzień tygodnia. Ile niedziel handlowych jest w 2023 roku? Sprawdź, kiedy możesz się wybrać na zakupy w niedzielę.

Niedziel handlowe 2023. W tym roku w kalendarzu pojawiają się kilka razy. Od kilku lat obowiązuje zakaz handlu w niedzielę. Stopniowo od 2018 r. wprowadzano kolejne ograniczenia związane z otwarciem sklepów w ostatnim dniu tygodnia. Najpierw na zakupy można było pójść w dwie niedziele w miesiącu, następnie w jedną, a później tylko w wybrane w ciągu całego roku. Kiedy niedziele handlowe przypadają w 2023 roku? Sprawdź listę wszystkich dni. 

Zobacz wideo Zakupy bez listy oznaczają większy paragon i przepełnioną lodówkę? "Zlecam zakupy mężowi"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Niedziele handlowe w 2023. Ile ich jest?

W tym roku na zakupy w niedzielę będzie można pójść siedem razy. Pierwsza okazja do odwiedzenia sklepów będzie już w styczniu. Kolejna dopiero w okolicach świąt Wielkanocnych. Dwie następne w lecie, a ostatnie dwie dopiero przed świętami Bożego Narodzenia. Mimo że w kalendarzu można zobaczyć aż siedem niedziel handlowych, to okazuje się, że tak naprawdę jest ich sześć i pół. Powodem takiej sytuacji są święta Bożego Narodzenia, które w 2023 roku przypadają niefortunnie dla handlowców. 

Ostatnia niedziela handlowa 2023. Kiedy przypada? 

W tym roku ostatni raz na niedzielne zakupy będzie można się wybrać 24 grudnia, czyli w Wigilię. Jednak nie będziemy mogli spędzić w sklepach całego dnia. Godziny otwarcia marketów tego dnia będą krótsze. W ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni w artykule 8 można znaleźć informację, do której godziny sklepy mogą być otwarte. 

Powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem – po godzinie 14:00 są zakazane

Niedziele handlowe 2023. Lista

W tym roku do sklepów będzie można odwiedzić sklepy siedem razy:

  • 29 stycznia 2023 r.,
  • 2 kwietnia 2023 r.,
  • 30 kwietnia 2023 r.,
  • 25 czerwca 2023 r.,
  • 27 sierpnia 2023 r.,
  • 17 grudnia 2023 r.,
  • 24 grudnia 2023 r.

Warto zapamiętać te daty, aby móc zaplanować, chociażby świąteczne zakupy.

Więcej o: