Przez wlewanie do dzbanków filtrujących wody prosto z kranu, czasem zdarza się, że osadza się na nich kamień. Choć filtr zabezpiecza cię przed takim osadem, warto mimo wszystko odkamieniać czasem naczynie. Mamy na to prosty trik.
Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl
Jeśli posiadasz dzbanek filtrujący, to na pewno możesz zauważyć, że z czasem użytkowania pojawił się na nim biały nalot. To właśnie kamień, który warto co jakiś czas usuwać. Niestety nie możesz pozbyć się go przy pomocy standardowej metody z zagotowaną wodą z octem. Wrzątek może uszkodzić dzbanek.
Wystarczy, że zamiast wrzącej wody, użyjesz gorącej. Przygotuj naczynie, do którego wlejesz 3 litry wody i 1 litr octu. Następnie zanurz dzbanek w mieszaninie i trzymaj go w nim pół godziny. Jeśli masz więcej czasu, to możesz go zostawić na dłużej. Dzięki temu cały osad powinien zejść. Zanim jednak użyjesz go ponownie, najpierw umyj dokładnie dzbanek pod bieżącą wodą. Pamiętaj także, aby usunąć filtr przed kąpielą, aby go nie uszkodzić.
Nie tylko kamień osadza się na dzbanku. Zdarza się, że pojawiają się na nim glony. Przyczyny zjawiska są różne, jednak można je spróbować usunąć. Umyj naczynie wodą wymieszaną z kwaskiem cytrynowym. Trzymaj dzbanek w mieszance przez co najmniej pół godziny. Po tym czasie dokładnie umyj naczynie. Dzięki temu glony powinny zniknąć, a dzbanek znowu będzie nadawać się do użytku.