Ta naklejka może uratować życie. Każdy kierowca powinien wiedzieć, gdzie ją znaleźć

W Polsce mamy ponad 14 tysięcy przejazdów kolejowych. Najbardziej niebezpiecznymi z nich są te niestrzeżone. Co zrobić, kiedy samochód zatrzyma nam się na takim przejeździe? Powinien natychmiast poszukać pewnej naklejki, o której wiedzą nieliczni.

W naszym kraju każdego roku dochodzi do ponad 200 kolizji na przejazdach kolejowych. W wyniku wypadków z udziałem pociągu, ginie co najmniej kilkadziesiąt osób rocznie. Szczególnie niebezpieczne są niestrzeżone miejsca, które nie posiadają rogatek. Warto wiedzieć jak zachować się w skrajnych sytuacjach gdy nasze auto zatrzyma się na takich torach. Uratować nam życie pomoże żółta naklejka. Dowiedz się, jak to działa.

Zobacz wideo O krok od tragedii na przejeździe kolejowym

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Twój samochód został unieruchomiony na torach? Zobacz co zrobić

Jak wezwać pomoc, jeśli twoje auto zaklinuje się na przejeździe kolejowym? To proste! Od 2005 roku na polskich drogach funkcjonują tak zwane "żółte naklejki", którymi Polskie Linie Kolejowe S.A. oznakowały aż 14 tysięcy przejazdów. Na nalepkach znajdują się informacje niezbędne do wezwania pomocy w kryzysowej sytuacji. Odczytasz z nich numer skrzyżowania (czyli ciąg 9 cyfr, które musisz podać dyspozytorowi), numer alarmowy oraz telefon do służb technicznych PKP. Wystarczy, że zgłosisz problem telefonicznie, a odpowiednie służby przybędą jak najszybciej, by ci pomóc.

Podróżni na Dworcu Centralnym w Warszawie, 10 sierpnia 2018 r.Najbardziej oblegany dworzec w Polsce? Na podium nie znajdziesz Warszawy

Gdzie znajdują się żółte naklejki? Znajdziesz je w dwóch miejscach

Kiedy samochód znajdzie się na torach, musisz jak najszybciej wezwać pomoc. Szukaj żółtych naklejek w dwóch miejscach. Mogą znajdować się na wewnętrznej stronie krzyża św. Andrzeja (biało-czerwony znak w kształcie "X") lub po wewnętrznej stronie rogatek.

Najszybszy pociąg świata ma rozpędzać się do 1000 km/h!Najszybszy pociąg świata ma rozpędzać się do 1000 km/h! Co o nim wiemy?

Pamiętaj o tym. Żółte naklejki mogą uratować ci życie

Żółte naklejki mogą wybawić cię z opresji. Niebezpieczne sytuacje na torach się zdarzają, ale nie wpadajmy w panikę. Pamiętaj, żeby zachować spokój podczas telefonowania i dokładnie podać numer identyfikacyjny przejazdu odpowiednim służbom. Dzięki temu pomoc szybko dotrze we właściwe miejsce.

Skutki katastrofy kolejowej pod Szczekocinami - obraz akcji ratunkowej w dniu 4 marca 2012.Katastrofa pod Szczekocinami. "Ludzie byli zmiażdżeni w przedziałach"

Więcej o: