W naszym kraju każdego roku dochodzi do ponad 200 kolizji na przejazdach kolejowych. W wyniku wypadków z udziałem pociągu, ginie co najmniej kilkadziesiąt osób rocznie. Szczególnie niebezpieczne są niestrzeżone miejsca, które nie posiadają rogatek. Warto wiedzieć jak zachować się w skrajnych sytuacjach gdy nasze auto zatrzyma się na takich torach. Uratować nam życie pomoże żółta naklejka. Dowiedz się, jak to działa.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Jak wezwać pomoc, jeśli twoje auto zaklinuje się na przejeździe kolejowym? To proste! Od 2005 roku na polskich drogach funkcjonują tak zwane "żółte naklejki", którymi Polskie Linie Kolejowe S.A. oznakowały aż 14 tysięcy przejazdów. Na nalepkach znajdują się informacje niezbędne do wezwania pomocy w kryzysowej sytuacji. Odczytasz z nich numer skrzyżowania (czyli ciąg 9 cyfr, które musisz podać dyspozytorowi), numer alarmowy oraz telefon do służb technicznych PKP. Wystarczy, że zgłosisz problem telefonicznie, a odpowiednie służby przybędą jak najszybciej, by ci pomóc.
Kiedy samochód znajdzie się na torach, musisz jak najszybciej wezwać pomoc. Szukaj żółtych naklejek w dwóch miejscach. Mogą znajdować się na wewnętrznej stronie krzyża św. Andrzeja (biało-czerwony znak w kształcie "X") lub po wewnętrznej stronie rogatek.
Żółte naklejki mogą wybawić cię z opresji. Niebezpieczne sytuacje na torach się zdarzają, ale nie wpadajmy w panikę. Pamiętaj, żeby zachować spokój podczas telefonowania i dokładnie podać numer identyfikacyjny przejazdu odpowiednim służbom. Dzięki temu pomoc szybko dotrze we właściwe miejsce.