Kometa C/2022 E3 możliwa do zobaczenia nawet gołym okiem. To jedyna okazja w życiu

Kometa C/2022 E3 (ZFT) już niedługo będzie widoczna gołym okiem. Na ponowne zbliżenie się komety do Ziemi czekano kilkadziesiąt tysięcy lat. Przeczytaj nasz tekst i dowiedz się, kiedy będzie można ją obserwować i jaki sprzęt najlepiej się do tego sprawdzi.

Kometa C/2022 E3 (ZFT) zbliża się do ziemi. Jak wygląda? Wyróżnia ją jasnozielone jądro oraz długi warkocz jonowy. Zielonkawy kolor komety jest spowodowany obecnością w niej węgla dwuatomowego. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Skąd się wzięliśmy? Czy jesteśmy sami? Webb rusza szukać odpowiedzi

Kometa C-2022 E3 (ZTF) zbliża się do Ziemi. Będzie widoczna gołym okiem

Kiedy będziemy mogli podziwiać kometę? W styczniu oraz w lutym 2023 roku i będzie można ją zobaczyć na niebie gołym okiem - informuje portal space.com. Jednak najefektywniejsza obserwacja, czeka osoby, które zaopatrzą się w lornetkę lub mały teleskop. To pozwoli na lepsze przyjrzenie się warkoczowi C/2022 E3 (ZFT).

Kiedy odkryto Kometa C-2022 E3 (ZTF)? Ostatni raz tak blisko ziemi była kilkadziesiąt tysięcy lat temu 

Kometa została odkryta w marcu ubiegłego roku przez astronomów Bryce'a Bolina i Franka Masciego za pomocą przeglądu Zwicky Transient Facility. Kometa znajdowała się wówczas na orbicie Jowisza. Wcześniej tak blisko ziemi pojawiła się 50 000 lat temu. Kometa nie była widziana od czasów neandertalczyków - przypomina bostońskie Museum of Science

 

Z ustaleń NASA wynika, że kometa najbliżej słońca będzie 12 stycznia. Zdaniem naukowców od 24 stycznia do 10 lutego będzie można zaobserwować ja gołym okiem. Najjaśniejsza ma być między 1  a 2 lutego. Kolejna okazja do zobaczenia tej komety nadarzy się dopiero za 50 tys. lat. 

Położenie Komety C-2022 E3 (ZTF). Jak je sprawdzić? 

Przemieszanie się komety można śledzić na portalu TheSkyLive.com pod tym LINKIEM. Fani zjawisk astronomicznych mogą podglądać jej drogę także na aplikacji Stellarium. Aby to zrobić, wystarczy wpisać nazwę komety - "C-2022 E3 (ZTF)".

Więcej o: