Kogo czeka wymiana dokumentu? Kara za nieważny dowód osobisty może wynieść nawet 5 tysięcy złotych

W tym roku ponad dwa miliony Polaków będzie musiało wymienić dowód osobisty. Jeśli tego nie zrobią, może im grozić mandat do 5 tysięcy, a w skrajnych wypadkach nawet kara ograniczenia wolności. Nie uratuje ich nawet aplikacja mObywatel, będzie potrzebny fizyczny dowód.

W 2023 roku w Polsce 2 miliony 120 tysięcy 500 dowodów straci ważność — poinformował Business Insider Polska resort cyfryzacji, który od dwóch lat funkcjonuje w ramach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Oznacza to, że około 1 na 19 obywateli musi w ciągu najbliższego roku wymienić dokument tożsamości. Dowody są ważne przez okres 10 lat, więc w tym roku stracą ważność wszystkie dokumenty wydane w 2013 roku. Wtedy swoje pierwsze dowody odbierali ludzie urodzeni w 1995 roku, więc większość z nich będzie musiała w ciągu 12 miesięcy wyrobić nowy dowód. 

Zobacz wideo Paszport i dowód dla dziecka - jak wyrobić?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak wyrobić dowód osobisty? Różne urzędy

Już od kilku lat nie trzeba wyrabiać dowodu w urzędzie gminy, w której jesteśmy zameldowani. Wniosek można złożyć w dowolnym urzędzie. Kiedy należy wyrobić dowód? Nowy dowód trzeba wyrobić jak najszybciej w następujących przypadkach:

  • masz ukończone 18 lat,
  • zmieniły się dane osobowe w twoim obecnym dowodzie, 
  • znacząco zmienił się twój wygląd
  • twój obecny dowód zagubił się, został zniszczony lub skradziony,

Jeśli twój dowód traci ważność, wniosek należy złożyć nie później niż 30 dni przed dniem wpisanym na dokumencie. Od kilku lat w dokumencie nie figuruje już informacja o miejscu zameldowania, więc przeprowadzka nie zmusza do wymiany dowodu osobistego. 

Kara za zwłokę. Bezużyteczny dokument

Nie należy zwlekać z wymianą dowodu osobistego, aby nie narazić się na spore konsekwencje. Nieważny dokument jest praktycznie bezużyteczny, nie potwierdzi on naszej tożsamości na granicy, na poczcie czy w banku. Wysokość grzywny za brak dokumentu wynosi nawet do 5 tysięcy złotych i jest ustalana przez sąd. Podobne sankcje przewidziano za przetrzymywanie cudzego dokumentu tożsamości lub niezwrócenie go w przypadku utraty obywatelstwa.

Więcej o: