Postaw pojemnik, a bambus doniczkowy będzie rósł jak szalony! Triki na zimowanie i pielęgnację

Bambus doniczkowy to orientalna roślina, którą można hodować w domu, ale i w ogrodzie. Trzeba jednak wiedzieć, jakich warunków potrzebuje bambus doniczkowy na co dzień, aby rósł zdrowy i piękny. Zimowanie bambusa doniczkowego nie jest łatwe, ale te zasady warto poznać.

Bambus rośnie naturalnie w ciepłym i wilgotnym klimacie, jednak bez problemu można go hodować w polskich domach. Jeśli zapewnimy mu odpowiednie warunki, przetrwa u nas przez lata. Jest oryginalną ozdobą, dzięki której nasze mieszkanie będzie mieć orientalny wygląd.

Zobacz wideo Odśwież kaktusy po zimie. Podpowiadamy, jak odpowiednio o nie zadbać

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Bambus doniczkowy. Jak uprawiać tę roślinę w domu?

Bambus liczy około 1500 gatunków na całym świecie. Potrafi osiągnąć nawet 30 metrów wysokości, jednak do domu wybieramy raczej te mniejsze, ozdobne odmiany. By bambus mógł swobodnie się rozwijać, należy zapewnić mu odpowiedni warunki. Ta roślina lubi ciepło. Odpowiednia temperatura to około 20-22 stopnie Celsjusza. Najlepsze stanowisko dla bambusa powinno być jasne, ale nie bezpośrednio na słońcu.

Podlewanie bambusa doniczkowego. Ta roślina lubi wilgoć

Bambus naturalnie występuje w klimacie z wysoką wilgotnością, dlatego nie można zapomnieć o jego nawadnianiu. Lepiej podlewać go często, ale małą ilością wody. Jej nadmiar w ziemi doprowadzi do gnicia korzeni. Roślinę można też uprawiać w pojemniku z samą wodą. Ważne, by była to woda mineralna lub źródlana. Bambusowi dobrze zrobi regularne spryskiwanie. Jeśli nie masz do tego pamięci, możesz zastosować sprytny trik, który utrzyma poziom wilgoci w powietrzu. Postaw obok doniczki otwarty pojemnik z wodą. Bambus będzie czuł się jak w domu.

Jak przezimować bambusa? Roślina nie może zmarznąć

W naturalnym środowisku bambusa panuje wysoka temperatura. Z tego powodu ta roślina źle znosi zimno. Pamiętaj o tym, by zapewnić jej odpowiednie warunki na kilka miesięcy. Jeśli stoi na balkonie lub w ogrodzie okryj ją matą jutową lub specjalną folią. Dzięki temu ziemia nie przemarznie. Dodatkowo zapewnij roślinie cień, by nie poparzyć jej liści, gdy przedwiosenne słońce nas zaskoczy. W zimie szczególnie pilnuj, by nie doprowadzić do przelania. Najlepiej sprawdzać podłoże wkładając do niego palec.

Więcej o: