Kiedy wypłata 13. emerytury 2023? Kwoty są rekordowe! Ta grupa osób otrzyma je jako ostatnia

Kiedy wypłata 13. emerytury 2023 i ile wyniesie? Waloryzacja rent i emerytur wpłynęła także i na tę świadczenie. Wypłata 14. emerytury 2023 również będzie rekordowa. Okazuje się, że nie wszyscy dostaną pieniądze w tym samym czasie. Sprawdzamy, jakie są zmiany w świadczeniach 2023

Pędząca inflacja sprawia, iż koszty życia, w szczególności podstawowych produktów, znaczenie wzrosły. Jest to ogromny problem także dla seniorów, którzy swój budżet opierają jedynie na świadczeniu emerytalnym. Dużą pomocą dla nich ma być 13. emerytura, która została wprowadzona 4 kwietnia 2019 roku ustawą  Dz. U. 2019 poz. 743. Zgodnie z jej zapisem dodatek ten nie jest zależny od wysokości podstawowego świadczenia. Kiedy będzie wypłacana i ile wyniesie? Waloryzacja zrobiła swoje i jest oczekiwana podwyżka!

Zobacz wideo Grabowski: Będziemy musieli pracować dłużej

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

13. emerytura 2023. Ile wyniesie i kto ją otrzyma?  

Trzynastka dla emerytów przysługuje każdemu uprawnionemu do pobierania świadczenia emerytalnego, bez podziału na kwoty. Wynosi ona dokładnie tyle, ile najniższa emerytura obowiązująca od 1 marca 2023 roku. Z informacji na stronie gov.pl wynika, iż w tym roku, ze względu na kolejną waloryzację, będzie wypłacana w wysokości 1445,48 zł netto, co daje nam 1588,44 zł brutto. Jest to aż 250 zł więcej niż w roku ubiegłym.

Warto pamiętać, że 13. emerytura wolna jest od jakichkolwiek potrąceń i egzekucji, a jej pobieranie nie ma znaczenia podczas starania się o inne zasiłki. Dodatek otrzymają osoby, które dnia 31 marca 2023 mają pieniężne prawo do świadczeń oraz spełniają jeden z poniższych warunków, otrzymując: 

  • emeryturę,
  • świadczenie i zasiłek przedemerytalny
  • rentę z tytułu niezdolności do pracy,
  • rentę rodzinną, socjalną lub szkoleniową, 
  • rodzicielskie świadczenie uzupełniające,
  • świadczenie pieniężne przysługujące cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych,
  • nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.

Kiedy wypłata 13. emerytury 2023? Trochę trzeba będzie poczekać 

Dodatkowe świadczenie emerytalne, w postaci trzynastki, zostanie wypłacone seniorom w kwietniu tego roku. Nieco dłużej będą musiały poczekać osoby pobierające świadczenie lub zasiłek przedemerytalny, gdyż pieniądze otrzymają dopiero w maju 2023 roku. 

Aby dostać 13. emeryturę, nie trzeba składać żadnych dodatkowych wniosków. ZUS automatycznie przyznaje dodatek każdemu, kto spełnia wymogi i jest uprawniony do jego pobierania. 

Więcej o: