Zmiany w mObywatel. 9 mln osób skorzysta z trzech nowych form oszczędzania. Ruszyło składanie wniosków

Aplikacja rządowa mObywatel stale się rozwija. W styczniu 2023 roku wprowadzono znaczące zmiany w aplikacji mObywatel, które dają trzy nowe formy oszczędzania. Ruszyło składanie wniosków, które może zrobić już ponad 9 mln. Polaków. Te osoby wiele zaoszczędzą.

W bezpłatnej aplikacji rządowej mObywatel umożliwiono od niedawna skorzystanie z trzech nowych form oszczędzania. Pierwszy z nich to legitymacja emeryta i rencisty. Jakie są pozostałe? Dzięki nim ponad 9 milionów seniorów łatwiej skorzysta z przysługujących im ulg.

Zobacz wideo Emerytury w Polskim Ładzie a składki zdrowotne. Kto straci, a kto zyska? [Q&A]

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Trzy nowe funkcje w aplikacji mObywatel. Sprawdź, czego dotyczą

Do obecnych już w aplikacji elektronicznych wersji dokumentów, takich jak dowód osobisty, prawo jazdy, legitymacja szkolna i studencka oraz dowód rejestracyjny pojazdu, dołączyły legitymacje emeryta i rencisty oraz posłów i adwokatów. Daje to szereg korzyści wymienionym grupom, między innymi łatwiejsze korzystanie ze świadczeń zdrowotnych oraz przypisanych ulg np. zniżek na komunikację miejską. Jeśli zaś chodzi o legitymacje poselskie i adwokackie, przyczynią się do skuteczniejszej realizacji zawodowych obowiązków.

Co zrobić, żeby wyrobić legitymację emeryta i rencisty? Uzyskaj cyfrowy dokument

Wyrobienie cyfrowego dokumentu jest banalnie proste. Wystarczy, że mamy zainstalowaną aplikację mObywatel i zarejestrowane konto. Nie ma potrzeby wypełniania wniosków ani wizyt w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Proces odbywa się w całości automatycznie. Jedyne co musimy zrobić to dodać do konta legitymację emeryta-rencisty.

Do czego uprawnia legitymacja emeryta i rencisty? Zwolnienia z wielu opłat

Legitymacja emeryta uprawnia seniorów do wielu zwolnień i zniżek, dlatego warto dodać ją w aplikacji mObywatel. Najważniejsze korzyści to: zniżki w uzdrowiskach i placówkach kulturowych, rabaty na przejazdy komunikacją miejską i kolejową, a także zwolnienie z części opłat za rehabilitacje i wykupowanie leków na receptę oraz zwolnienie z abonamentu rtv.

Więcej o: