Dlaczego Polki nie chcą mieć dzieci? Podano szokujące wyniki ankiety. "Po prostu nie warto"

Statystyki nie kłamią. Wyniki ankiety mówią jasno, że jedynie co trzecia ankietowana Polka wyraża chęć posiadania potomstwa, Ile kobiet nie planuje zajść w ciążę? Sprawdziliśmy, dlaczego Polki nie chcą mieć dzieci.

Już tylko 32 procent kobiet w wieku 18–45 lat planuje potomstwo, a 68 procent wcale nie ma takich planów. Dane przedstawione w najnowszych ankietach są porażające. Skąd bierze się niechęć wśród kobiet do zachodzenia w ciążę? Sprawdź, co na ten temat mówią badania społeczne i internautki.

Zobacz wideo "Dla władzy nie ma takiego podmiotu jak kobieta w ciąży"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Najnowsze dane mówią jasno - Polki nie chcą mieć dzieci

Centrum Badania Opinii Społecznej przedstawiło na swoim Twitterze wyniki ankiety, dotyczącej planów prokreacyjnych Polek. Wyniki są szokujące, jak czytamy "68 procent kobiet w wieku 18–45 lat nie planuje posiadania potomstwa". 

W porównaniu z 2017 rokiem spadek jest mocno wyraźny. Wówczas plany posiadania potomstwa wyrażało 41 procent ankietowanych. Zauważyć można również, iż znacznie wzrosła średnia wieku Polek planujących pierwsze dziecko. W 2017 ogromna większość bezdzietnych kobiet mających nie więcej niż 30 lat deklarowała chęć zajścia w ciążę. Dziś Polki opowiadają się za minimum 30 lat przy pierwszym dziecku.

Co na ten temat mówią kobiety? "Po prostu nie warto."

Nie tylko liczby świadczą o niechęci kobiet do zachodzenia w ciążę. Internautki same wypowiadają się na ten temat: "Rosnąca inflacja, bagatelizowanie depresji poporodowej i lekarze zasłaniający się moralnością. To stanowi tak duże zagrożenie dla zdrowia i życia, że po prostu nie warto." W rzeczy samej opinie o polskiej opiece okołoporodowej są fatalne. Lekarze ignorują prawa kobiet do rodzenia ze znieczuleniem i zmuszają do nacinania krocza bez medycznego uzasadnienia, co większość Polek wskazuje jako traumatyczne. W takich warunkach kobiety po prostu boją się rodzić.

Kobiety nie chcą mieć dzieci? W wielu przypadkach po prostu nie mogą

Sytuacja młodych rodzin w Polsce również nie napawa optymizmem. "Wiele osób nie czuje bezpieczeństwa finansowego, będąc bez dzieci i obawiają się, że posiadanie ich może doprowadzić do kompletnego załamania funduszy." Piszą nasze czytelniczki. Warto wspomnieć także o słabej dostępności mieszkań. Nie ma się co dziwić, że kobiety nie chcą mieć dzieci, kiedy kraj nie jest w stanie zapewnić im stabilności. Pozostaje mieć nadzieję, że niebawem się to zmieni.

Więcej o: