Już tylko 32 procent kobiet w wieku 18–45 lat planuje potomstwo, a 68 procent wcale nie ma takich planów. Dane przedstawione w najnowszych ankietach są porażające. Skąd bierze się niechęć wśród kobiet do zachodzenia w ciążę? Sprawdź, co na ten temat mówią badania społeczne i internautki.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Centrum Badania Opinii Społecznej przedstawiło na swoim Twitterze wyniki ankiety, dotyczącej planów prokreacyjnych Polek. Wyniki są szokujące, jak czytamy "68 procent kobiet w wieku 18–45 lat nie planuje posiadania potomstwa".
W porównaniu z 2017 rokiem spadek jest mocno wyraźny. Wówczas plany posiadania potomstwa wyrażało 41 procent ankietowanych. Zauważyć można również, iż znacznie wzrosła średnia wieku Polek planujących pierwsze dziecko. W 2017 ogromna większość bezdzietnych kobiet mających nie więcej niż 30 lat deklarowała chęć zajścia w ciążę. Dziś Polki opowiadają się za minimum 30 lat przy pierwszym dziecku.
Nie tylko liczby świadczą o niechęci kobiet do zachodzenia w ciążę. Internautki same wypowiadają się na ten temat: "Rosnąca inflacja, bagatelizowanie depresji poporodowej i lekarze zasłaniający się moralnością. To stanowi tak duże zagrożenie dla zdrowia i życia, że po prostu nie warto." W rzeczy samej opinie o polskiej opiece okołoporodowej są fatalne. Lekarze ignorują prawa kobiet do rodzenia ze znieczuleniem i zmuszają do nacinania krocza bez medycznego uzasadnienia, co większość Polek wskazuje jako traumatyczne. W takich warunkach kobiety po prostu boją się rodzić.
Sytuacja młodych rodzin w Polsce również nie napawa optymizmem. "Wiele osób nie czuje bezpieczeństwa finansowego, będąc bez dzieci i obawiają się, że posiadanie ich może doprowadzić do kompletnego załamania funduszy." Piszą nasze czytelniczki. Warto wspomnieć także o słabej dostępności mieszkań. Nie ma się co dziwić, że kobiety nie chcą mieć dzieci, kiedy kraj nie jest w stanie zapewnić im stabilności. Pozostaje mieć nadzieję, że niebawem się to zmieni.