Powiew wiosny w najzimniejszym okresie w roku. Ciemiernikom mrozy są niestraszne

Ciemiernik to mrozoodporna bylina. Tym, co wyróżnia ciemiernika i decyduje o jego wielkiej atrakcyjności, jest niezwykły zimowy okres kwitnienia. Sprawdź podstawowe informacje o tej roślinie, może się do niej przekonasz. Wszystko, co powinno się wiedzieć o ciemierniku

Spośród ciemierników kwitnących zimą najbardziej znany jest ciemiernik biały, znany również jako róża bożonarodzeniowa. Pod nazwą ciemiernik ogrodowy hodowcy otrzymują hybrydowe formy ciemiernika. Dowiedz się, jak wygląda uprawa ciemiernika oraz jakie inne rodzaje i odmiany ciemiernika nadają się do uprawy w ogrodzie.

Zobacz wideo Zaskocz ukochaną osobę w walentynki. To prostsze, niż myślisz!

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ciemiernik. Kwitnie zimą, a mrozy mu niestraszne. Dowiedz się więcej

Od połowy zimy do wiosny ciemierniki ożywiają ogrody swoimi niezwykłymi kolorami kwiatów. Na mocnych, wzniesionych pędach wyrastają białe kwiaty w kształcie miseczek lub krążków z zielonym lub fioletowym odcieniem. Liście są podzielone na 3 do 7 lub więcej eliptycznych lub lancetowatych listków o długości od 10 do 20 cm. Najsilniejsze wersje ciemiernika sadzi się w grupach między krzewami lub pod drzewami. Rośliny te doskonale nadają się do nasadzeń naturalistycznych. Mniejsze gatunki ciemierników mogą znaleźć miejsce na skalniakach. Można je również uprawiać w pojemnikach na tarasach i balkonach, aby zimą były ozdobą mieszkań.

Kable podłączone do akumulatora Sposób na wydłużenie trwałości akumulatora? Proste rozwiązanie problemu

Ta roślina jest trująca. Bądź ostrożny, gdy ją pielęgnujesz!

Wszystkie części ciemiernika są trujące. Chociaż zawarte w niej związki wykorzystywane są do produkcji leków, istnieje ryzyko zatrucia w przypadku bezpośredniego spożycia rośliny. Ponadto ich sok może powodować nieprzyjemne efekty na skórze w postaci pęcherzy. Dlatego pamiętaj, aby nosić rękawiczki podczas obchodzenia się z ciemiernikiem.

Ciemiernik. Odmiany i uprawa - to warto wiedzieć!

Wbrew pozorom ciemiernik nie jest rośliną odporną na "wszystko". Mają bardzo specyficzne wymagania uprawowe i bardzo delikatny system korzeniowy. Dlatego przed sadzeniem roślin dobrze przygotuj miejsce, wkop w ziemię i dodaj nawozy organiczne, takie jak kompost i, jeśli to konieczne, wapno. Kwiaty lubią wilgotne, ale nie rozmokłe podłoże. Bardzo źle czują się na glebach ciężkich i podmokłych.

Najbardziej znane gatunki rośliny to:

  • Ciemiernik biały
  • Ciemiernik cuchnący
  • Ciemiernik czerwieniejący
  • Ciemiernik korsykański

Sadzenie czosnku Kiedy sadzić czosnek? Nie przegap tej pory. Kalendarz ogrodnika 2023

Więcej o: