Najszczęśliwsze kraje świata - lider rankingu pięć razy z rzędu na pierwszym miejscu. Polska daleko w tyle

Jakie są najszczęśliwsze kraje świata? Okazuje się, że wcale nie te, które cieszą się ogromną popularnością wśród turystów. Sprawdzamy, w jakich państwach żyje się najlepiej oraz w jaki sposób jest to oceniane.

Najszczęśliwszy kraj świata: ranking

Jaki jest najszczęśliwszy kraj świata? Ranking najszczęśliwszych państw świata sporządzany jest od dziesięciu lat przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Co roku, wiosną, Sieć Rozwiązań na rzecz Zrównoważonego Rozwoju ONZ opracowuje, na podstawie danych Światowego Sondażu przeprowadzanego przez Instytut Gallupa, raport pod nazwą World Happiness Report. Zawiera on analizy i rankingi dotyczące narodowego szczęścia, oparte na ocenach własnego życia dokonanych przez respondentów, w odniesieniu do różnych czynników życiowych, w tym tzw. jakości życia. Zespół odpowiedzialny za opracowanie raportu analizuje globalne dane ankietowe, by móc przedstawić, jak mieszkańcy blisko 150 krajów całego świata oceniają swoje życie. Swe doświadczenia w danym kraju ocenia w ankietach co roku kilka milionów respondentów. Wyniki ankiet zestawiane są z analizami PKB, poziomu dobrobytu, średniej długości życia, wolności dokonywania wyborów, jakości polityki socjalnej państwa czy poziomu społecznie obserwowanej korupcji w danym kraju. Raport publikowany jest począwszy od 2012 roku (kiedy to rozpoczęła działalność założona przez ONZ organizacja non-profit Sustainable Development Solutions Network), zazwyczaj pod koniec marca. Analizy obejmują wyniki badań za trzy poprzedzające rok opublikowania raportu lata. Wyniki corocznego zestawienia najszczęśliwszych państw świata mają pomóc poszczególnym krajom w opracowaniu polityki uszczęśliwiającej społeczeństwo.

Najszczęśliwszy kraj na świecie

Najszczęśliwszy kraj na świecie, w myśl dziesiątej edycji raportu World Happiness Report, to Finlandia. Raport opublikowany został w drugiej połowie marca 2022 roku i przygotowany został przez niezależnych ekspertów z całego świata. Odpowiedzi w ankietach udzielało dziewięć milionów mieszkańców całego globu, a pytania dotyczyły ich subiektywnej opinii na temat stopnia satysfakcji z życia i jego jakości. Analiza odpowiedzi udzielonych przez respondentów, w zestawieniu z takimi czynnikami, jak choćby PKB per capita czy szacowana długość życia w zdrowiu, pozwoliła sporządzić ranking najszczęśliwszych krajów świata, który, podobnie jak w latach ubiegłych, otwiera Finlandia. W czołówce zestawienia znalazły się kraje nordyckie: Finlandia zajmuje pierwsze miejsce już piąty rok z rzędu, na drugiej pozycji uplasowała się Dania, trzecia w zestawieniu jest Islandia, zaś tuż za podium znalazły się Szwajcaria i Holandia. Patrząc na ranking nieco szerzej można stwierdzić, że najlepiej żyje się ludziom w Europie, szczególnie północnej, nieco gorszym miejscem do życia okazują się obie Ameryki i Australia, a najmniej szczęśliwi są mieszkańcy Bliskiego Wschodu, Afryki i południowej Azji, w szczególności zaś krajów, w których toczą się wojny. Dane niezbędne do sporządzenia rankingu zebrane zostały jeszcze przed wybuchem wojny w Ukrainie, siłą rzeczy nie uwzględnia on więc aktualnej sytuacji za naszą wschodnią granicą. Cieniem na wynikach kładzie się natomiast pandemia, która z jednej strony, zdaniem badaczy, przyniosła ból i cierpienie, z drugiej zaś strony stała się przyczynkiem do wzrostu wsparcia społecznego i życzliwości. Warto wiedzieć, że w ostatnim rankingu Polska odnotowała spadek i uplasowała się na 48 miejscu.

Finlandia zimą potrafi zaskakiwać: jeszcze w tym roku odwiedź najszczęśliwszy kraj świata. Zdjęcie ilustracyjneFinlandia zimą potrafi zaskakiwać: jeszcze w tym roku odwiedź najszczęśliwszy kraj świata. Zdjęcie ilustracyjne istock / Sabine Hortebusch

Zobacz wideo Fiński sposób na bezdomność: mieszkania zamiast schronisk

Najszczęśliwszy kraj świata

Co sprawia, że najszczęśliwszy kraj świata to według rankingu Finlandia? Szacuje się, że nie bez znaczenia są: niski wskaźnik przestępczości, duża wartość wspólnoty i współpracy, dobrze działająca powszechna opieka zdrowotna, niewielki odsetek osób żyjących w ubóstwie oraz bogactwo naturalnego piękna. Finowie często uprawiają sport, korzystają z sauny i spędzają wolny czas na łonie natury. Bliski kontakt z przyrodą, tzw. friluftsliv (dosłownie: życie na świeżym powietrzu) jest zresztą czynnikiem charakteryzującym wszystkie kraje znajdujące się w czołówce rankingu. Oznacza nie tylko częste przebywanie na zewnątrz, ale także duchową więź ze światem natury. Finlandia jest wyjątkowo zielonym krajem, lasy zajmują aż 75 procent jej powierzchni. Z terenów zielonych Finowie mogą korzystać bez ograniczeń, a dbałość o środowisko naturalne jest tu powszechna.

HelsinkiHelsinki Fot. Bartłomiej Barczyk / Agencja Wyborcza.pl

Najszczęśliwszy naród na świecie

W myśl badań za najszczęśliwszy naród na świecie uchodzą Finowie. Co sprawia, że mieszkańcy przodującej w rankingu najszczęśliwszych krajów świata Finlandii zdają się być niezwykle zadowoleni ze swojego codziennego życia? Z punktu widzenia psychologii można określić, że duży wpływ na poziom zadowolenia i odczuwanie szczęścia Finów ma ich mentalność. Jedną z ważnych maksym, przyświecających Finom w ich codziennym życiu, jest: "Nie porównuj się z innymi, ani nie chwal się swoim szczęściem". Mieszkańcy Finlandii z reguły nie zwracają uwagi na rzeczy materialne, nie przywiązują wagi do bogactwa czy statusu społecznego. Obce jest im "życie na pokaz" czy obnoszenie się ze swoim bogactwem. Finowie słyną też ze swojej uczciwości. Mieszkańcy Finlandii mają do siebie duże zaufanie, cenią sobie szczerość i uczciwość. Jeśli zgubi się coś w tym kraju, np. portfel, to istnieje duża szansa, że zgubę uda się odzyskać. Co istotne, Finowie również niezwykle cenią sobie naturę. Przyroda jest dla nich bardzo ważna, zapewniając im relaks i spokój ducha oraz dodając energii. Każdy pracownik w Finlandii uprawniony jest do czterech tygodni urlopu w czasie letnich wakacji. Wiele osób wykorzystuje ten czas na wyjazd na wieś i odpoczynek na łonie natury. Niektórzy rezygnują z wielkomiejskich udogodnień celowo, by później bardziej doceniać to, co mają na co dzień.

Zobacz też: Najmądrzejsze rasy psów zna każdy, a jakie są najinteligentniejsze zwierzęta na świecie? Ranking naprawdę zaskakuje

Więcej o: