Większość osób, zapytanych o najinteligentniejsze zwierzęta na ziemi, z pewnością wskaże na małpy człekokształtne. Zwłaszcza szympansy uważane są za jedne z najinteligentniejszych zwierząt świata. Nie powinno to nikogo dziwić, w końcu ponad 98 procent ludzkiego DNA zbieżne jest z materiałem genetycznym szympansów. Podobieństw między szympansem a człowiekiem jest wiele. Choć z uwagi na budowę aparatu głosowego szympansy nie mogą mówić, to doskonale się porozumiewają, między innymi potrafią używać języka migowego. Szympans potrafi wykonać proste narzędzia i ich używać, budować schronienia, rozwiązywać problemy, działać czy polować w grupie, wyrażać emocje. Ma wysoką samoświadomość, rozpoznaje sam siebie w lustrze. W testach pamięci krótkotrwałej szympansy wypadają nawet lepiej, niż ludzie, gdyż szybciej zapamiętują i odtwarzają ciągi cyfr.
Szympansy w parach synchronizują krok - jak ludzie Fot. Shutterstock
Wśród najinteligentniejszych zwierząt na świecie wymieniane są też bez wahania delfiny. Są one z pewnością najinteligentniejszymi zwierzętami wodnymi. W stosunku do masy ciała mają bardzo duży mózg, którego kora mózgowa jest znacznie bardziej pofalowana, niż u człowieka, co może świadczyć o tym, że pod względem inteligencji nie ustępują ludziom. Delfiny posługują się najbardziej zaawansowanym systemem komunikacji w świecie zwierząt, wydają dźwięki nawołujące bliskich. Potrafią przetwarzać abstrakcyjne informacje, rozwiązywać problemy czy okazywać empatię. Cechuje je samoświadomość, lubią przeglądać się w lustrze. Posługują się narzędziami, np. używają gąbki do ochrony pyszczka podczas eksploracji dna morskiego. W razie zagrożenia potrafią współdziałać z innymi zwierzętami morskimi. Co ciekawe, badania wskazują, że delfiny posługują się podczas polowania skomplikowanymi formułami matematycznymi, dzięki którym szybko namierzają i chwytają swoje ofiary.
Delfiny butlonose Fot. Shutterstock
Za jedne z najinteligentniejszych zwierząt na ziemi uznawane są także ośmiornice. Z pewnością są one najbardziej inteligentnymi bezkręgowcami. Posiadają największy mózg ze wszystkich bezkręgowców, który zbudowany jest podobnie, jak mózg człowieka. Aż 60 procent z posiadanych przez nie 500 milionów neuronów umiejscowionych jest na ich mackach. Ośmiornica potrafi posługiwać się narzędziami, odkręcić słoik czy przejść labirynt. Obok zdolności rozwiązywania problemów, ośmiornica wykazuje się także umiejętnością planowania oraz nauki poprzez obserwację. Badania wykazują, że zwierzę to dysponuje pamięcią krótko- i długotrwałą.
Ośmiornica Shutterstock
Pytając o najbardziej inteligentne zwierzęta, nie sposób pominąć słonia. Ma on największy mózg ze wszystkich zwierząt lądowych, ilość neuronów u słonia jest taka sama, jak u człowieka. Zwierzę to słynie ze świetnej pamięci, co sprawiło, że w języku polskim utarło się powiedzenie "mieć słoniową pamięć". Słoń odznacza się także silnie rozwiniętą inteligencją emocjonalną, jest empatyczny i opiekuńczy, potrafi wyrażać współczucie nie tylko wobec przedstawicieli swojego gatunku. Gdy umiera członek stada, pozostałe słonie dotykają go trąbami, lamentują, a następnie grzebią zmarłego i czuwają przy jego grobie. Słonie potrafią ze sobą współpracować, oczyszczają pokarm przed jedzeniem, posiadają zdolność do używania narzędzi. Mają też wysoką samoświadomość, rozpoznają się w lustrze.
Tych ciekawostek o słoniach prawie nikt nie zna! Dowiedz się więcej o największym zwierzęciu lądowym (zdjęcie ilustracyjne) Fot. Unsplash.com/Nam Anh
Wśród najbardziej inteligentnych zwierząt wymienić należy także szczury. Mają one ogromne zdolności poznawcze i jako jedne z nielicznych zwierząt potrafią oszacować swoją wiedzę. Są stworzeniami bardzo empatycznymi, chętnie pomagają innym zwierzętom, które znalazły się w niebezpieczeństwie, są jednak przy tym bardzo ostrożne i nie lubią ryzykować własnym życiem. Szczury budują relacje społeczne, potrafią znaleźć wyjście z labiryntu, aportować przedmioty, wykonywać sztuczki, dzielić się z człowiekiem jedzeniem.
szczur DSD/Pexels
Jedne z najbardziej inteligentnych zwierząt to także kruki. Mają one największy mózg pośród ptaków. Posiadają wrodzoną umiejętność tworzenia narzędzi. Uczą się od starszych osobników i doskonalą tę umiejętność, a stworzone przez siebie narzędzia wykorzystują do wydobywania pożywienia z trudno dostępnych miejsc. Potrafią przewidzieć zachowania innych osobników, kontrolują własne reakcje, na przykład są w stanie powstrzymać się przed zdobyciem nagrody, jeśli wiedzą, że otrzymają w zamian coś bardziej wartościowego. Są niezwykle sprytne, rozwiązują zagadki, reagują na swoje imię, a nawet próbują naśladować ludzką mowę. Badania wykazują, że do rozwiązywania problemów używają logiki.
Kruk Fot. Shutterstock
Okazuje się, że najmądrzejsze zwierzęta to nie tylko małpy człekokształtne czy delfiny. Do zwierząt odznaczających się ogromną inteligencją zaliczyć też można wiewiórki. Gatunek ten obecnie doskonale przystosował się do życia w pobliżu człowieka, chętnie korzystając z ptasich karmników. Jako jedne z nielicznych zwierząt posiadają zdolność oszukiwania. Gromadząc zapasy na zimę często udają, że chowają je w miejscach, w których tak naprawdę nic nie ma. Chodzi o to, by wprowadzić w błąd potencjalnego złodzieja zgromadzonego przez nie pożywienia.
Wiewiórka pexels.com / maddie franz
Obecność papugi w zestawieniu najmądrzejszych zwierząt świata raczej nie powinna nikogo dziwić. Nie od dziś wiadomo, że ptaki te sprawnie rozwiązują zagadki, a ponadto potrafią powtarzać słowa człowieka. Nie każdy jednak wie, że badania naukowe wykazały, iż papugi rozumieją słowa, które powtarzają. Znany jest przypadek papugi, która nie tylko nauczyła się ponad stu słów w języku angielskim, ale również potrafiła rozpoznawać kształty i kolory.
Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl
Okazuje się, że mądrymi ptakami są również gołębie. Wykazują się one umiejętnością liczenia, potrafią uszeregować przedmioty według wielkości, a nawet mogą nauczyć się pewnych reguł matematycznych. Sprawdzają się też podczas misji ratunkowych na szerokich wodach, posiadają bowiem dobry wzrok i mogą wypatrzyć osoby w kamizelkach ratunkowych, co sygnalizują ratownikom.
Gołąb Fot. Tanuj_handa / Pixabay
Zapytani o najinteligentniejsze zwierzęta domowe z pewnością wskażemy na psy. I nic dziwnego, pies cechuje się dużą inteligencją, również emocjonalną. Posiada on umiejętności, które pozwalają mu na zrozumienie człowieka, odczytuje emocje, jest empatyczny, bardzo często jego zachowania są bardziej zbliżone do ludzkich, niż w przypadku zwierząt naczelnych. Pies jest w stanie zrozumieć gesty człowieka nawet wówczas, gdy wcześniej nie został poddany tresurze. Z reguły rozumie ponad 150 słów, choć może nauczyć się ich o wiele więcej.
Pies biegnący po śniegu fot. Pixabay
Okazuje się jednak, że jednym z najinteligentniejszych udomowionych zwierząt jest także świnia. Potrafi ona okazywać i rozumieć emocje, rozwiązywać labirynty, a nawet rozumieć abstrakcyjne koncepty. Dzięki temu świnia potrafi grać w gry komputerowe, a w testach z użyciem ekranów niczym nie ustępuje szympansom. Ponadto świnia posiada umiejętność szybkiego dostosowania się do różnych warunków oraz jest bardzo czystym zwierzęciem – jeśli tylko ma taką możliwość, nie załatwia potrzeb fizjologicznych w pobliżu miejsca, w którym je lub śpi.
Chrząkanie, mlaskanie czy piszczenie umożliwiło rozszyfrowanie uczuć świń Fot. Shutterstock
Wśród najinteligentniejszych zwierząt domowych wymienić należy oczywiście również koty. Podobnie jak psy są one w stanie nauczyć się wielu sztuczek, choć z reguły nie są zainteresowane tresurą, co świadczy o ich wysokiej inteligencji, a także niezależności i niezwykłej ostrożności. Badania wskazują, że struktura i pofałdowanie mózgu kota są w niemal 90 procentach zbieżne z budową ludzkiego mózgu. Koty posiadają ok. 300 milionów neuronów, które odpowiadają za rozwiązywanie problemów i podejmowanie decyzji. Zwierzęta te odznaczają się również doskonałą pamięcią.
Dlaczego koty ugniatają łapkami? Jeffrey Buchbinder/ unsplash.com
Zobacz też: Najdziwniejsze restauracje na świecie - czy odważysz się coś tam zamówić? Przykłady z Polski i ze świata