Te osoby muszą szybko złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego! Grozi im nawet kilka tys. zł kary

Wprowadzono nowe przepisy dotyczące składania wniosku o wyrobienie nowego dowodu osobistego. Jeszcze do niedawna można to było zrobić przez internet, dziś nie jest to już takie proste. Jak złożyć wniosek o dowód osobisty? Jak można uniknąć kary? Wyjaśniamy.

Każda pełnoletnia osoba zameldowana w Polsce ma obowiązek posiadania dowodu osobistego. Od 2021 roku w dokumencie znów zamieszcza się podpis posiadacza, a dodatkowo konieczne jest odbicie odcisku palca. Sprawdź, jak wyrobić nowy dowód osobisty.

Zobacz wideo Paszport i dowód dla dziecka - jak wyrobić?

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Gdzie złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego?

Jeszcze niedawno wniosek o dokument tożsamości można było złożyć przez internet. Po zmianie przepisów i formy dowodu trzeba iść w tym celu do urzędu. Wynika to z konieczności złożenia podpisu i odcisku palca, które zostaną umieszczone w dowodzie. Dokument tożsamości zostanie wydany w ciągu 30 dni od złożenia wniosku.

Kiedy należy złożyć wniosek o dowód osobisty? W kilku sytuacjach jest to obowiązkowe

O dowód osobisty można się ubiegać, jeśli do 18. urodzin zostało mniej niż 30 dni. Po ukończeniu pełnoletności wyrobienie tego dokumentu tożsamości jest obowiązkowe. Wniosek o wydanie dowodu powinno się również złożyć, jeśli:

  • zmieniły się nasze dane osobowe (np. nazwisko)
  • w istotny sposób zmienił się nasz wygląd (np. po operacji plastycznej)
  • dotychczasowy dowód został zgubiony lub skradziony
  • dowód jest przeterminowany
  • certyfikaty w dowodzie zostały unieważnione

Wymienione sytuacje są powodem do obowiązkowego złożenia wniosku o dowód osobisty. Można go również złożyć, jeśli:

  • chcesz dodać do dowodu odcisk palca lub podpis
  • chcesz posiadać e-dowód
  • podejrzewasz, że dane z dowodu osobistego zostały wykradzione

Pamiętaj, że przy zmianie adresu zameldowania nie ma konieczności do wnioskowania o nowy dokument. Wysokość kary za brak dowodu osobistego może wynosić aż 5 tysięcy złotych.

Nowy dowód osobisty 2023. Co zrobić, jeśli nie możesz osobiście udać się do urzędu?

W niektórych sytuacjach wnioskujący o dowód osobisty nie ma możliwości osobistego stawienia się w urzędzie, np. z powodu choroby, niepełnosprawności lub innej przeszkody. W takim wypadku należy skontaktować się z organem gminy lub miasta i ubiegać się o możliwość złożenia wniosku o wydanie dowodu z miejsca,  którym aktualnie się znajduje. Jeśli wnioskujący nie ma możliwości osobistego odebrania gotowego dowodu z urzędu, może w tym celu upoważnić inną osobę. Pamiętaj, by powiadomić o tym urząd.

Więcej o: