W 2023 roku czeka nas sporo zmian w kontekście prawa pracy. Jedną z nich jest wprowadzenie dodatkowych dni wolnych poprzez dostosowanie się do wymogów unijnych. Urlop z tytułu siły wyższej, urlop macierzyński oraz opiekuńczy to nowości, jakie będą dotyczyć pracowników w 2023 roku. Kto będzie mógł z nich skorzystać i kiedy wejdą w życie?
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Obecnie urlop wypoczynkowy osób zatrudnionych na umowę o pracę wynosi pomiędzy 20, a 26 dni. Dzięki zmianom w Kodeksie Pracy pracownicy będą mogli liczyć na 35 dni wolnych. 10 stycznia 2023 roku rząd zgodził się na wydłużenie urlopu, co ma bezpośredni związek z dostosowaniem się polskiego prawa do dyrektywy UE - work-life balance. Ustawa ma w najbliższym czasie trafić do sejmu.
Po odniesieniu się do dyrektywy work-life balance zwiększy się liczba dni wolnych w trakcie urlopu rodzicielskiego. Obecnie obowiązują 32 tygodnie, a w przypadku ciąży bliźniaczej 34. Po planowanych zmianach będzie to aż 41 tygodni, a w przypadku ciąży mnogiej 43.
Ponadto pracownicy uzyskają prawo do dwóch dni wolnych z powodu "siły wyższej". W tym przypadku może dotyczyć to choroby, wypadku, czy innych zdarzeń losowych, na które pracownik nie ma wpływu.
Każdy pracownik zatrudniony na umowę o pracę uzyska pięć dni urlopu opiekuńczego. Jak poinformowała Dziennika Gazeta Prawna, w polskim prawie pracy znajdzie się zapis o urlopie opiekuńczym, który może być wykorzystany na sprawowanie opieki, wsparcie krewnego lub osoby mieszkającej z pracownikiem, podczas gdy wymaga ona znacznej opieki lub znacznego wsparcia ze względów zdrowotnych. Aby uzyskać ten rodzaj urlopu, należy złożyć wniosek na 3 dni przed jego rozpoczęciem. Takie dni wolne będą bezpłatne i nie będą wliczane do urlopu wypoczynkowego, który przysługuje danemu pracownikowi. Można śmiało przyznać, że na nowych zasadach urlopowych, rodziny zyskają najwięcej.