Kodeks Pracy 2023. Szykują się duże zmiany w urlopach. Te rodziny otrzymają dodatkowe dni wolne

Są zmiany w Kodeksie Pracy 2023. Rząd podjął decyzje o tym, że wprowadzone zostaną zmiany w urlopach. Przyczyną tych działań jest obowiązkowe dostosowanie prawa do wymogów Uni Europejskiej. W polskim Kodeksie Pracy wprowadzone zostaną dodatkowe dni wolne. Dla kogo?

W 2023 roku czeka nas sporo zmian w kontekście prawa pracy. Jedną z nich jest wprowadzenie dodatkowych dni wolnych poprzez dostosowanie się do wymogów unijnych. Urlop z tytułu siły wyższej, urlop macierzyński oraz opiekuńczy to nowości, jakie będą dotyczyć pracowników w 2023 roku. Kto będzie mógł z nich skorzystać i kiedy wejdą w życie? 

Zobacz wideo Grabowski: Państwo nie jest po to, żeby rozrzucać pieniądze po polu

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zmiany w Kodeksie Pracy 2023. Aż 35 dni wolnych od pracy

Obecnie urlop wypoczynkowy osób zatrudnionych na umowę o pracę wynosi pomiędzy 20, a 26 dni. Dzięki zmianom w Kodeksie Pracy pracownicy będą mogli liczyć na 35 dni wolnych. 10 stycznia 2023 roku rząd zgodził się na wydłużenie urlopu, co ma bezpośredni związek z dostosowaniem się polskiego prawa do dyrektywy UE - work-life balance. Ustawa ma w najbliższym czasie trafić do sejmu. 

Kodeks Pracy 2023. Zmiany w urlopie rodzicielskim

Po odniesieniu się do dyrektywy work-life balance zwiększy się liczba dni wolnych w trakcie urlopu rodzicielskiego. Obecnie obowiązują 32 tygodnie, a w przypadku ciąży bliźniaczej 34. Po planowanych zmianach będzie to aż 41 tygodni, a w przypadku ciąży mnogiej 43. 

Ponadto pracownicy uzyskają prawo do dwóch dni wolnych z powodu "siły wyższej". W tym przypadku może dotyczyć to choroby, wypadku, czy innych zdarzeń losowych, na które pracownik nie ma wpływu. 

Gdzie na ferie zimowe 2023? Nie tylko Zakopane. Te nietypowe miejsca będą idealne Gdzie na ferie zimowe 2023? Te nietypowe miejsca będą idealne

Kodeks Pracy 2023. Zasady dodatkowego urlopu 

Każdy pracownik zatrudniony na umowę o pracę uzyska pięć dni urlopu opiekuńczego. Jak poinformowała Dziennika Gazeta Prawna, w polskim prawie pracy znajdzie się zapis o urlopie opiekuńczym, który może być wykorzystany na sprawowanie opieki, wsparcie krewnego lub osoby mieszkającej z pracownikiem, podczas gdy wymaga ona znacznej opieki lub znacznego wsparcia ze względów zdrowotnych. Aby uzyskać ten rodzaj urlopu, należy złożyć wniosek na 3 dni przed jego rozpoczęciem. Takie dni wolne będą bezpłatne i nie będą wliczane do urlopu wypoczynkowego, który przysługuje danemu pracownikowi. Można śmiało przyznać, że na nowych zasadach urlopowych, rodziny zyskają najwięcej.

Więcej o: