Kodeks Pracy 2023. Szykują się duże zmiany w urlopach. Te rodziny otrzymają dodatkowe dni wolne

Są zmiany w Kodeksie Pracy 2023. Rząd podjął decyzje o tym, że wprowadzone zostaną zmiany w urlopach. Przyczyną tych działań jest obowiązkowe dostosowanie prawa do wymogów Uni Europejskiej. W polskim Kodeksie Pracy wprowadzone zostaną dodatkowe dni wolne. Dla kogo?

W 2023 roku czeka nas sporo zmian w kontekście prawa pracy. Jedną z nich jest wprowadzenie dodatkowych dni wolnych poprzez dostosowanie się do wymogów unijnych. Urlop z tytułu siły wyższej, urlop macierzyński oraz opiekuńczy to nowości, jakie będą dotyczyć pracowników w 2023 roku. Kto będzie mógł z nich skorzystać i kiedy wejdą w życie? 

Zobacz wideo Grabowski: Państwo nie jest po to, żeby rozrzucać pieniądze po polu

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zmiany w Kodeksie Pracy 2023. Aż 35 dni wolnych od pracy

Obecnie urlop wypoczynkowy osób zatrudnionych na umowę o pracę wynosi pomiędzy 20, a 26 dni. Dzięki zmianom w Kodeksie Pracy pracownicy będą mogli liczyć na 35 dni wolnych. 10 stycznia 2023 roku rząd zgodził się na wydłużenie urlopu, co ma bezpośredni związek z dostosowaniem się polskiego prawa do dyrektywy UE - work-life balance. Ustawa ma w najbliższym czasie trafić do sejmu. 

Kodeks Pracy 2023. Zmiany w urlopie rodzicielskim

Po odniesieniu się do dyrektywy work-life balance zwiększy się liczba dni wolnych w trakcie urlopu rodzicielskiego. Obecnie obowiązują 32 tygodnie, a w przypadku ciąży bliźniaczej 34. Po planowanych zmianach będzie to aż 41 tygodni, a w przypadku ciąży mnogiej 43. 

Ponadto pracownicy uzyskają prawo do dwóch dni wolnych z powodu "siły wyższej". W tym przypadku może dotyczyć to choroby, wypadku, czy innych zdarzeń losowych, na które pracownik nie ma wpływu. 

Kodeks Pracy 2023. Zasady dodatkowego urlopu 

Każdy pracownik zatrudniony na umowę o pracę uzyska pięć dni urlopu opiekuńczego. Jak poinformowała Dziennika Gazeta Prawna, w polskim prawie pracy znajdzie się zapis o urlopie opiekuńczym, który może być wykorzystany na sprawowanie opieki, wsparcie krewnego lub osoby mieszkającej z pracownikiem, podczas gdy wymaga ona znacznej opieki lub znacznego wsparcia ze względów zdrowotnych. Aby uzyskać ten rodzaj urlopu, należy złożyć wniosek na 3 dni przed jego rozpoczęciem. Takie dni wolne będą bezpłatne i nie będą wliczane do urlopu wypoczynkowego, który przysługuje danemu pracownikowi. Można śmiało przyznać, że na nowych zasadach urlopowych, rodziny zyskają najwięcej.

Więcej o: