Jak dbać o pieniążek w domu? To proste! Wystarczy trzymać się tych kilku reguł

Pilea znana częściej jako pieniążek jest oryginalną rośliną doniczkową, która ozdobi wnętrze twojego domu. Oprócz tego, że jest łatwy w pielęgnacji, jest też uważany za kwiat-talizman, którego obecność w domu przyciąga pieniądze. Jak pielęgnować ten modny kwiat doniczkowy, by nie tracił walorów?

Pilea lub Pieniążek to roślina, która pochodzi z Chin i Wietnamu i jest daleką kuzynką pokrzywy. Do Europy najprawdopodobniej przywieźli ją powracający z Azji misjonarze. Największą ozdobą tej rośliny, są zielone, niemal okrągłe liście, zawieszone na szczytach długich, wiotkich łodyżek. Swoim wyglądem przypominają monety, stąd właśnie wzięła się popularna nazwa rośliny.

Zobacz wideo Doniczka z bloku czekoladowego

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak dbać o pieniążek? Temperatura i światło kluczem do sukcesu

Pieniążek zdecydowanie preferuje jasne miejsca z dostępem do rozproszonego światła słonecznego. Nie powinno się go ustawiać na parapecie, gdzie będzie wystawiony na bezpośrednie promienie słoneczne, ponieważ zbyt mocne słońce może poparzyć jego liście. Najlepiej będzie postawić go przy firance, która będzie ochroną rozpraszającą światło. Pilea nie jest wymagająca, jeśli chodzi o temperaturę. Świetnie będzie się czuła w pokojowej temperaturze, natomiast zimą, warto ją przenieść w chłodniejsze miejsce. Jest to okres jej spoczynku, więc powinniśmy pilnować, by nie ogrzewał jej kaloryfer. Bardzo ważne jest, aby kwiat nie stał w przeciągu, gdyż wyziębiony zaczyna tracić swoje liście.

Jak i kiedy? Podlewanie pieniążka

Pilea jest idealną rośliną dla początkujących hodowców, gdyż bardzo ciężko ją przelać czy przesuszyć. Jednak, o wiele łatwiej będzie jej przetrwać, gdy podłoże się wysuszy, niż jak będzie zalane, ponieważ może doprowadzić to do gnicia korzeni. Pieniążka należy podlewać niewielką ilością wody, dopiero kiedy jego podłoże zaczyna delikatnie przesychać. Pilea lubi częste zraszanie wodą, ponieważ preferuje wilgotne powietrze, warto robić to 2 do 3 razy w tygodniu, co uzupełni jego zapotrzebowanie na wodę. Jeśli jednak użyjemy zbyt dużej ilości wody, liście mogą zacząć czernieć i odpadać.

Więcej o: