Mieszkańcy Islandii od lat budują dla nich domki i składają dary. Te istoty nie ukazują się każdemu

Kojarzą się przede wszystkim z bajkami i powieściami fantasy lub z małymi pomocnikami świętego Mikołaja. Są ważnym elementem islandzkiej kultury, a część osób wierzy nawet w ich istnienie. Komu Islandczycy budują domki w skałach?

W mitologii nordyckiej i wierzeniach z północy Europy można znaleźć wiele informacji o elfach. Szczególnie na Islandii jest to ważny aspekt kulturowy. Niektórzy szczerze w nie wierzą, natomiast dla przyjezdnych jest to atrakcja turystyczna. Skąd wzięły się elfy w tej części świata?

Zobacz wideo Topniejące lodowce Spitsbergenu. "Byłem przerażony tym, co zobaczyłem" [Oko na świat]

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Elfy na Islandii. Kim są i jak wyglądają?

Elfy na północy wbrew pozorom nie wyglądają jak te, które pomagają świętemu Mikołajowi w dostarczaniu prezentów. Są wyżsi od ludzi, szczuplejsi i przede wszystkim piękni. W baśniach i wierzeniach są nazywani "ukrytymi ludźmi". Pojawili się już w IX wieku, w "Eddzie poetyckiej", czyli najstarszym islandzkim zabytku piśmiennictwa. Dziś mieszkańcy Islandii nadal pamiętają o tym, które miejsca są poświęcone elfom i traktują to bardzo poważnie.

 

Gdzie można spotkać elfy na Islandii? Mieszkańcy budują dla nich domki

Nazwa "ukryci ludzie" nie pojawiła się bez powodów. Według wierzeń elfy nie ukazują się każdemu. Same decydują o tym, komu chcą się pokazać. Bryndís Pétursdóttir, mieszkanka wioski Laugar na Islandii twierdziła, że regularnie rozmawia z trzema elfami i chętnie udzielała wywiadów na temat ich relacji. Za stolicę ukrytych ludzi uważa się natomiast Hafnarfjörður. Tamtejszy ogród botaniczny ma być ich domem. Oprócz tego w całym kraju można znaleźć miejsca uważane za schronienie dla elfów. Najczęściej są to głazy o charakterystycznym kształcie.

 

Czy Islandczycy naprawdę wierzą w elfy? Badania rozwiewają wątpliwości

Choć elfy stanowią ważny element w islandzkiej kulturze, nie są uważane za bóstwa, które czci się jak w innych religiach. Badania przeprowadzone na przełomie lat 90. i początku XXI wieku wykazały, że spora część Islandczyków rzeczywiście wierzy w ich istnienie, jednak z biegiem lat ta liczba się zmniejszyła. Kultura elfów jest jednak na tyle ważna w tym kraju, że w 2014 roku islandzki sąd zakazał budowy drogi łączącej Reykjavik z półwyspem Alftanes, ponieważ miała przebiegać przez teren należący do elfów.

Więcej o: