Mieszkańcy Islandii od lat budują dla nich domki i składają dary. Te istoty nie ukazują się każdemu

Kojarzą się przede wszystkim z bajkami i powieściami fantasy lub z małymi pomocnikami świętego Mikołaja. Są ważnym elementem islandzkiej kultury, a część osób wierzy nawet w ich istnienie. Komu Islandczycy budują domki w skałach?

W mitologii nordyckiej i wierzeniach z północy Europy można znaleźć wiele informacji o elfach. Szczególnie na Islandii jest to ważny aspekt kulturowy. Niektórzy szczerze w nie wierzą, natomiast dla przyjezdnych jest to atrakcja turystyczna. Skąd wzięły się elfy w tej części świata?

Zobacz wideo Topniejące lodowce Spitsbergenu. "Byłem przerażony tym, co zobaczyłem" [Oko na świat]

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Elfy na Islandii. Kim są i jak wyglądają?

Elfy na północy wbrew pozorom nie wyglądają jak te, które pomagają świętemu Mikołajowi w dostarczaniu prezentów. Są wyżsi od ludzi, szczuplejsi i przede wszystkim piękni. W baśniach i wierzeniach są nazywani "ukrytymi ludźmi". Pojawili się już w IX wieku, w "Eddzie poetyckiej", czyli najstarszym islandzkim zabytku piśmiennictwa. Dziś mieszkańcy Islandii nadal pamiętają o tym, które miejsca są poświęcone elfom i traktują to bardzo poważnie.

 

Ciekawostki o Francji: to tu powstała tradycja białej sukni ślubnej, a każdego roku zjada się ok. 30 tys. ton ślimaków. Zdjęcie ilustracyjneCiekawostki o Francji: od niedawna paryżanki mogą swobodnie przemierzać stolicę w spodniach

Gdzie można spotkać elfy na Islandii? Mieszkańcy budują dla nich domki

Nazwa "ukryci ludzie" nie pojawiła się bez powodów. Według wierzeń elfy nie ukazują się każdemu. Same decydują o tym, komu chcą się pokazać. Bryndís Pétursdóttir, mieszkanka wioski Laugar na Islandii twierdziła, że regularnie rozmawia z trzema elfami i chętnie udzielała wywiadów na temat ich relacji. Za stolicę ukrytych ludzi uważa się natomiast Hafnarfjörður. Tamtejszy ogród botaniczny ma być ich domem. Oprócz tego w całym kraju można znaleźć miejsca uważane za schronienie dla elfów. Najczęściej są to głazy o charakterystycznym kształcie.

 

W Karpaczu istnieje miejsce, w którym nie działa grawitacja?Tajemnicze miejsce na Dolnym Śląsku. Tu samochody same jadą pod górkę

Czy Islandczycy naprawdę wierzą w elfy? Badania rozwiewają wątpliwości

Choć elfy stanowią ważny element w islandzkiej kulturze, nie są uważane za bóstwa, które czci się jak w innych religiach. Badania przeprowadzone na przełomie lat 90. i początku XXI wieku wykazały, że spora część Islandczyków rzeczywiście wierzy w ich istnienie, jednak z biegiem lat ta liczba się zmniejszyła. Kultura elfów jest jednak na tyle ważna w tym kraju, że w 2014 roku islandzki sąd zakazał budowy drogi łączącej Reykjavik z półwyspem Alftanes, ponieważ miała przebiegać przez teren należący do elfów.

Więcej o: