Czy w tym miejscu na Dolnym Śląsku grawitacja "nie działa"? To tu samochody same jadą pod górkę

Anomalia grawitacyjna w Karpaczu to jedna z największych atrakcji turystycznych w tym regionie. Samochody oraz okrągłe przedmioty znajdujące się na drodze zdają się toczyć "pod górkę". Turyści odwiedzający tę ulicę są informowani, że w tym miejscu grawitacja jest mniejsza, jednak czy faktycznie tak jest?

To, co dzieje się na jednej z dróg w Karpaczu Górnym, zaskakuje turystów od lat. Co stoi za tym, że samochody same jadą pod górkę? 

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Na narty w Polsce: pięć miejsc, w których poczujesz się jak w Alpach

Anomalia grawitacyjna na Dolnym Śląsku. Tu samochody jeżdżą same "pod górkę"

Anomalia grawitacyjna w Karpaczu to zjawisko, które zostało zaobserwowane w Karpaczu Górnym na ul. Strażackiej w województwie dolnośląskim. Wielu turystów nie wierzy w nie i chce zbadać, czy faktycznie samochody oraz pozostałe przedmioty np. butelki, czy puszki faktycznie poruszają się pod górę. W miejscu, gdzie dochodzi do anomalii grawitacyjnej, znajdę się nawet instrukcja dla kierowców, którzy mogą sprawdzić, czy faktycznie samochód pojedzie sam "pod górkę". Turyści mają zatrzymać pojazd, wrzucić jałowy bieg, a następnie obserwować, jak pojazd sam podjeżdża pod górkę. W internecie znajdziemy wiele nagrań potwierdzających niecodzienne działanie grawitacji w Karpaczu. 

 
Według przeprowadzonych w tym miejscu badań istnieje strefa anomalii, w której grawitacja jest mniejsza o 4 %

- czytamy na stronie poświęconej turystyce w tym regionie karpacz.pl.

Gdzie na ferie zimowe 2023? Nie tylko Zakopane. Te nietypowe miejsca będą idealne Gdzie na ferie zimowe 2023? Te nietypowe miejsca będą idealne

Czy faktycznie w tym miejscu grawitacja jest mniejsza? Odpowiedź może być zaskakująca 

Choć wydaje się, że przedmioty poruszają się w górę, to tak naprawdę wcale tak nie jest. Co ciekawe nie jest to jedyne takie miejsce w Polsce, gdzie możemy zaobserwować takie zjawisko. W Wałczu, na Górze Żar czy w Walimiu także występują takie "magnetyczne górki".

 

Studenci Wydziału Nawigacji Akademii Morskiej w Szczecinie przeprowadzili badania w Wałczu, gdzie dostrzeżono podobne zjawisko. Okazało się, że anomalia grawitacyjna jest zwykłym złudzeniem optycznym. Co je powoduje? Nasz mózg płata nam figle, ponieważ nie ma punktu odniesienia w linii horyzontu, a wznoszenie myli z opadaniem.  

Wycieraczki samochodowe zostawiają smugi? Ten prosty trik powinien znać każdy kierowca i kierowczyni Wycieraczki pozostawiają smugi? Jest prosty trik, aby temu zaradzić

Więcej o: