W raporcie "Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania, 2022", opublikowanym przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, czytamy o niespotykanym od czasów wojny skróceniu długości życia Polaków. Co szokujące są powiaty, w których średnio życie mężczyzn skróciło się aż o ponad cztery lata. Sprawdź, jak wygląda sytuacja w twoim powiecie i dowiedz się, co może to powodować.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Okazuje się, że mężczyźni żyją najdłużej (średnio 73-78 lat) w środkowo-zachodniej i południowej części kraju. Najkrócej natomiast, bo zaledwie 68-70 lat na krańcach zachodnich i wschodnich oraz w centralnych powiatach. Sprawa z kobietami wygląda nieco inaczej. Najdłuższa oczekiwana długość (81-83 lat) życia pań dotyczyła wschodniej i południowej części Polski. Najkrótsza, bo tylko 77-78 lat, w powiatach zachodniej i centralnej części kraju. Najgorzej sytuacja jawi się w powiecie kamieńskim, gdzie średnia oczekiwana długość skróciła się o 4,27 roku. Z drugiej strony są miejsca, gdzie życie mężczyzn się nieco wydłużyło, jest to powiat proszowicki (wzrost o 0,79 roku).
Z najnowszego raportu GUS wynika, że za ogromny spadek przeciętnej długości życia Polaków po 2020 roku, w głównej mierze odpowiedzialna jest pandemia COVID-19. Niestety nie tylko. Nieodpowiednia opieka lekarska, kolejki do poradni i choroby pokoleniowe "robią swoje".
Nie ma co ukrywać, Polska na tle innych krajów, jeśli chodzi o średnią oczekiwaną długość życia, wypada wyjątkowo słabo. W przypadku mężczyzn (średnia 74 lata) zajmujemy dopiero 29 miejsce spośród 36 krajów Europy. Za nami są jedynie Serbia, Czarnogóra, Rumunia, Węgry, Bułgaria oraz Litwa i Łotwa. Pani wypadają nieco lepiej (81,8 lat), zajmując 24 miejsce. Czy raporty ulegną zmianie w najbliższym czasie? Tego nie wiemy, ale miejmy nadzieję, że nasza długość życia znacznie wzrośnie.