Bezwarunkowy dochód podstawowy: najnowsze informacje. Program obejmuje konkretne rejony Polski

Czy będzie bezwarunkowy dochód podstawowy? Od kiedy jest to możliwe? Wielu Polaków domaga się, aby podobnie jak 500 plus, renta rodzinna, lub program Mama 4+, świadczenie było wypłacane cyklicznie. Czy w przyszłości będzie to świadczenie dla wszystkich i ile może wynieść? Rozwiewamy wątpliwości.

Bezwarunkowy dochód podstawowy to nic innego jak pieniądze przyznawane wszystkim, bez względu na status materialny, płeć, wiek, czy dzietność. Taka forma pomocy wprowadzona przez rząd miałaby polepszyć warunki życia wielu osób, w dobie pędzącej inflacji. Jakiś czas temu pojawił się pomysł, a nawet program pilotażowy, który został wpisany do strategii regionalnej konkretnych gmin. Czy jest szansa na świadczenie dla wszystkich w Polsce już niedługo?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej gazeta.pl

Zobacz wideo Grabowski: Państwo nie jest po to, żeby rozrzucać pieniądze po polu

Czym jest bezwarunkowy dochód podstawowy? Istnieje siedem zasad

Aby dochód podstawowy mógł stać się realnym projektem, jak donosi StrefaBiznesu musi być zachowanych siedem warunków. Co cechuje bezwarunkowy dochód podstawowy?

  • Jeśli miałoby to być świadczenie bezwarunkowe, to oznacza, że powinno przysługiwać bez warunków związanych np. ze składkami, podejmowaną pracą.
  • Byłoby to świadczenie powszechne, czyli miałoby przysługiwać wszystkim obywatelom albo mieszkańcom danego terytorium, a nie wybranej grupie.
  • Byłoby to wyłącznie świadczenie indywidualne, skierowane do jednostek, a nie do rodzin czy gospodarstw domowych i powinno być niezależne o tego, w jaki sposób gospodarstwo domowe jest zbudowane, nie powinno różnić się wysokością.
  • Takie świadczenie musi być pieniężne, a nie przekazywane w formie dóbr, usług czy ograniczonych bonów do wykorzystania na konkretne usługi i towary.
  • Powinno to być świadczenie regularne, najczęściej mówi się o wypłacaniu go co miesiąc.
  • Powinno być wypłacane przez państwo lub mniejszą jednostkę (np. stan w Stanach Zjednoczonych) lub związek ponadnarodowy (ta cecha nie jest istotna w wypadku pilotażu).
  • Dochód podstawowy powinien być podstawowy, tzn. nie powinien być za niski, a odpowiednio wysoki, aby zapewnić realizację podstawowych potrzeb.

Bezwarunkowy dochód podstawowy: dla kogo? Program mówi o konkretnym rejonie

Na ten moment nie ma żadnych informacji, które zapewniają o wprowadzeniu świadczenia dla wszystkich na stałe. Jest jednak duża nadzieja dla części województwa warmińsko-mazurskiego. Ponieważ te gminy należą do najbiedniejszych w kraju, mówi się o "testowym" wprowadzeniu tam dochodu bezwarunkowego na określony czas. Program oczekuje na środki do realizacji. Strategia została zaakceptowana przez marszałka województwa i obejmuje aż 10 gmin.

Bezwarunkowy dochód podstawowy. Ile wyniesie? Skąd idea projektu?

Idea ma początek w dziele Utopia (1516) chrześcijańskiego humanisty Thomasa More’a o zagwarantowaniu każdemu człowiekowi środków do życia niezależnie od jego pracy. Bezwarunkowy dochód podstawowy do tej pory wprowadziła już Hiszpania, a testowały go: Finlandia, Kalifornia, Niemcy. Kwota świadczenia w Polsce miałaby wynieść 1200 zł dla osób dorosłych i 600 złotych na dziecko. Przeanalizował to w swoim raporcie z 2021 r. Polski Instytut Ekonomiczny.

Więcej o: