Bezwarunkowy dochód podstawowy to nic innego jak pieniądze przyznawane wszystkim, bez względu na status materialny, płeć, wiek, czy dzietność. Taka forma pomocy wprowadzona przez rząd miałaby polepszyć warunki życia wielu osób, w dobie pędzącej inflacji. Jakiś czas temu pojawił się pomysł, a nawet program pilotażowy, który został wpisany do strategii regionalnej konkretnych gmin. Czy jest szansa na świadczenie dla wszystkich w Polsce już niedługo?
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej gazeta.pl
Aby dochód podstawowy mógł stać się realnym projektem, jak donosi StrefaBiznesu musi być zachowanych siedem warunków. Co cechuje bezwarunkowy dochód podstawowy?
Na ten moment nie ma żadnych informacji, które zapewniają o wprowadzeniu świadczenia dla wszystkich na stałe. Jest jednak duża nadzieja dla części województwa warmińsko-mazurskiego. Ponieważ te gminy należą do najbiedniejszych w kraju, mówi się o "testowym" wprowadzeniu tam dochodu bezwarunkowego na określony czas. Program oczekuje na środki do realizacji. Strategia została zaakceptowana przez marszałka województwa i obejmuje aż 10 gmin.
Idea ma początek w dziele Utopia (1516) chrześcijańskiego humanisty Thomasa More’a o zagwarantowaniu każdemu człowiekowi środków do życia niezależnie od jego pracy. Bezwarunkowy dochód podstawowy do tej pory wprowadziła już Hiszpania, a testowały go: Finlandia, Kalifornia, Niemcy. Kwota świadczenia w Polsce miałaby wynieść 1200 zł dla osób dorosłych i 600 złotych na dziecko. Przeanalizował to w swoim raporcie z 2021 r. Polski Instytut Ekonomiczny.