500 plus również dla rodziców? Petycja trafiła do Sejmu. Przewidywana suma to 250 mln złotych

Do Sejmu wpłynęła petycja o dodatkowe świadczenie dla rodzin. Tym razem nie chodzi o 500 plus na dzieci, ale 500 plus dla małżeństw. Ma objąć zarówno małżeństwa, które mają dzieci, jak i samotne pary, które- od lat żyją razem. Czy "Małżeństwo+" wejdzie w życie?

21 stycznia 2023 roku do Sejmu trafiła petycja o dodatkowe świadczenia w wysokości 500 zł dla małżeństw. Na czym to polega? Warto pamiętać, że nie jest to projekt ustawy a jedynie apel i propozycja. Sprawdź, kto miałby dostać dodatkowe świadczenie i czy pojawi się podobna ustawa.

Zobacz wideo Waloryzować 500 plus? Czy może wprowadzić progi dochodowe? Pytamy ekspertkę

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

500 plus dla małżeństw. Komu przysługuje świadczenie?

Petycja rozpoczęła się w marcu 2022. Pomysłodawcami jest para, która pobrała się w 1972 roku i jest ze sobą w stałym związku od 50 lat. Propozycja dodatkowego świadczenia 500 plus miałaby dotyczyć małżeństw z długim stażem. Petycja została uargumentowana potrzebami seniorów, którzy mierzą się z większymi wydatkami związanymi głównie z lekami, higieną osobistą, dietą i opieką medyczną. Dodatkowo pieniądze mają być formą wynagrodzenia za długoletni związek, który dziś jest już rzadko spotykany.

Czy wieloletnie małżeństwa mogą liczyć na wsparcie? Koszty zaskakują

Petycję wsparła była minister rodziny Elżbieta Rafalska. Problem stanowił jednak brak konkretnych propozycji dotyczących wypłacania takiego świadczenia. Po dokonaniu kalkulacji okazało się, że koszty związane z comiesięcznym dodatkiem 500 plus dla małżeństw z wieloletnim stażem jest bardzo wysoki. Jak podaje gazeta Fakt, w przypadku małżeństw, które są razem od 40 lat roczny koszt wynosi aż 250 milionów złotych. Czy w związku z tym pojawi się projekt programu "Małżeństwo +"? Minister Marlena Maląg została zapytana o to podczas rozmowy z dziennikarzem RMF FM, która odbyła się w czwartek 26 stycznia. Ku zaskoczeniu wszystkich minister Rodziny i Polityki Społecznej odpowiedziała, że rząd nie pracuje aktualnie nad taką ustawą.

Możliwe wsparcie dla małżeństw, w tym rodziców z wieloletnim stażem

Aktualnie małżeństwa z długim stażem nie są pomijane. Jeśli para przeżyła ze sobą przynajmniej 50 lat, otrzymują Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uhonorowanie jest wręczane w imieniu Prezydenta Rzeczpospolitej. Wniosek o taki Medal powinno się złożyć w Urzędzie Stanu Cywilnego wraz z odpisem aktu zawarcia małżeństwa i kserokopią dowodów osobistych małżonków.

Więcej o: