21 stycznia 2023 roku do Sejmu trafiła petycja o dodatkowe świadczenia w wysokości 500 zł dla małżeństw. Na czym to polega? Warto pamiętać, że nie jest to projekt ustawy a jedynie apel i propozycja. Sprawdź, kto miałby dostać dodatkowe świadczenie i czy pojawi się podobna ustawa.
Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Petycja rozpoczęła się w marcu 2022. Pomysłodawcami jest para, która pobrała się w 1972 roku i jest ze sobą w stałym związku od 50 lat. Propozycja dodatkowego świadczenia 500 plus miałaby dotyczyć małżeństw z długim stażem. Petycja została uargumentowana potrzebami seniorów, którzy mierzą się z większymi wydatkami związanymi głównie z lekami, higieną osobistą, dietą i opieką medyczną. Dodatkowo pieniądze mają być formą wynagrodzenia za długoletni związek, który dziś jest już rzadko spotykany.
Petycję wsparła była minister rodziny Elżbieta Rafalska. Problem stanowił jednak brak konkretnych propozycji dotyczących wypłacania takiego świadczenia. Po dokonaniu kalkulacji okazało się, że koszty związane z comiesięcznym dodatkiem 500 plus dla małżeństw z wieloletnim stażem jest bardzo wysoki. Jak podaje gazeta Fakt, w przypadku małżeństw, które są razem od 40 lat roczny koszt wynosi aż 250 milionów złotych. Czy w związku z tym pojawi się projekt programu "Małżeństwo +"? Minister Marlena Maląg została zapytana o to podczas rozmowy z dziennikarzem RMF FM, która odbyła się w czwartek 26 stycznia. Ku zaskoczeniu wszystkich minister Rodziny i Polityki Społecznej odpowiedziała, że rząd nie pracuje aktualnie nad taką ustawą.
Aktualnie małżeństwa z długim stażem nie są pomijane. Jeśli para przeżyła ze sobą przynajmniej 50 lat, otrzymują Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uhonorowanie jest wręczane w imieniu Prezydenta Rzeczpospolitej. Wniosek o taki Medal powinno się złożyć w Urzędzie Stanu Cywilnego wraz z odpisem aktu zawarcia małżeństwa i kserokopią dowodów osobistych małżonków.