Kiedy należy wymienić prawo jazdy? Mandat to nawet 1500 złotych

Kierowanie pojazdem bez aktualnego prawa jazdy grozi mandatem. Kiedy należy złożyć wniosek o prawo jazdy? Pamiętaj, że musisz się do tego odpowiednio przygotować. Badania lekarskie na prawo jazdy, to podstawa. Dowiedz się, co jest niezbędne do wymiany dokumentu.

Od wielu lat w Polsce nie wydaje się już bezterminowego prawa jazdy. Z tego powodu co jakiś czas należy je wymienić. Jednak przed złożeniem wniosku trzeba spełnić pewne warunki. Dowiedz się, kto musi dokonać wymiany oraz co należy wcześniej zrobić. Może grozić ci mandat.

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Co grozi za poruszanie się pojazdem bez wymaganych uprawnień?

Wymiana prawa jazdy: Kto musi złożyć wniosek o wydanie prawa jazdy?

Od pewnego czasu w Polsce nie wydaje się już bezterminowych praw jazdy. Niestety, nawet jeśli jesteś wśród osób, które takie posiadają, niedługo i tak będziesz myśleć o wymianie: 

  • Prawo jazdy terminowe: Wymiana musi nastąpić jeszcze przed upłynięciem terminu ważności. Znajdziesz go w rubryce dwunastej, na odwrocie prawa jazdy.
  • Prawo jazdy bezterminowe: Aktualnie nie ma konieczności jego wymiany, jednak to się zmieni. W latach 2028 – 2033, planowany jest koniec ważności bezterminowych praw jazdy i konieczność wymiany. 

Wniosek o prawo jazdy. Badania lekarskie na prawo jazdy to konieczność

Jeśli kończy ci się ważność prawa jazdy, musisz je wymienić. Musisz jednak wiedzieć, że do wniosku jest potrzebne kilka rzeczy: 

  • Badania lekarskie: Do wniosku, będziesz potrzebować zaświadczenia od lekarza orzecznika. Takie badanie kosztuje dokładnie 200 zł, 
  • Aktualne zdjęcie: Do wniosku musisz dołączyć także aktualne zdjęcie, jego koszt to zwykle około 30 zł, 
  • Potwierdzenie opłaty za prawo jazdy: Do wniosku musisz dołączyć również potwierdzenie opłaty za nowe prawo jazdy. Cena wynosi  100,50 zł. 

Uważaj, aby nie dostać mandatu. Złóż wniosek o wydanie prawa jazdy

Oprócz przestrzegania przepisów ruchu drogowego kierowca musi pamiętać także o wymianie prawa jazdy. Za jazdę bez odpowiedniego dokumentu zapłacisz nie mniej niż 1500 zł, o czy można przeczytać w art. 94 Kodeksu Wykroczeń. Warto pamiętać więc o wymianie dokumenty, zanim straci on ważność, aby nie narazić się na duże koszty.

Więcej o: