Goci w Polsce. To było jedno z największych plemion germańskich, jakie zna historia

Goci w Polsce. Jedno z największych plemion germańskich opuściło rodzinne strony i osiedliło się w regionie Dolnej Wisły. Dziś są to tereny Borów Tucholskich. Wciąż można tam podziwiać intrygujące kręgi z kamieni. Lud jest niezwykle ciekawy, dlatego koniecznie dowiedz się więcej.

Plemiona germańskie od dawna ciekawią historyków. Nic w tym dziwnego, ponieważ ich wierzenia i kultura są niezwykle intrygujące. Do dziś w niektórych miejscach w Polsce można podziwiać kręgi z kamieni, które pozostawiły dawne ludy. Koniecznie dowiedz się więcej na ich temat. 

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Zabytkowy przedmiot z epoki brązu, datowany na około 1300 lat p.n.e., odzyskany przez andrychowskich śledczych

Skąd pochodzą Goci? Byli jednym z największych plemion germańskich

Jak informuje National Geographic, ich pochodzenie nie jest jednoznaczne dla historyków. Aktualnie uważa się, że ich pierwotnym miejscem pochodzenia było Götaland, które znajdowało się w południowej Szwecji. Jednak wielu z nich latami migrowało w różne strony świata. Między innymi część ludów germańskich pojawiła się w Polsce w okolicach wsi Odry i Węsiory. 

Do Polski dotarli przez Bałtyk. Osiedlili się na Pomorzu

Plemiona germańskie do Polski dotarły przez Bałtyk. Ich pierwszą siedzibą było Pomorze Nadwiślańskie. Co ciekawe ich przybycie wyparło z tamtych terenów rozwijającą się kulturę oksywską. Nowa natomiast przybrała nazwę "wielbarskiej". Do dziś można podziwiać niezwykłe kamienne kręgi, które utworzyli Goci. Znajdują się one nieopodal wsi Węsiory. 

Kamienne kręgi były dla Gotów niezwykle ważne. Stanowiły istotną część ich wierzeń

Kamienne kręgi w Węsiorach, Odrach i Leśnie, stanowiły niegdyś bardzo ważne miejsce kultu. Aktualnie są one także jednym z ostatnich śladów plemion germańskich w Polsce. Tak naprawdę kręgi to były cmentarzyska. Goci silnie wierzyli w potęgę natury, dlatego tworzyli je właśnie w lasach lub gajach. Zmarli mieli dzięki itemu zaznać spokoju po śmierci.

 
Więcej o: