Goci w Polsce. To było jedno z największych plemion germańskich, jakie zna historia

Goci w Polsce. Jedno z największych plemion germańskich opuściło rodzinne strony i osiedliło się w regionie Dolnej Wisły. Dziś są to tereny Borów Tucholskich. Wciąż można tam podziwiać intrygujące kręgi z kamieni. Lud jest niezwykle ciekawy, dlatego koniecznie dowiedz się więcej.

Plemiona germańskie od dawna ciekawią historyków. Nic w tym dziwnego, ponieważ ich wierzenia i kultura są niezwykle intrygujące. Do dziś w niektórych miejscach w Polsce można podziwiać kręgi z kamieni, które pozostawiły dawne ludy. Koniecznie dowiedz się więcej na ich temat. 

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Zabytkowy przedmiot z epoki brązu, datowany na około 1300 lat p.n.e., odzyskany przez andrychowskich śledczych

Skąd pochodzą Goci? Byli jednym z największych plemion germańskich

Jak informuje National Geographic, ich pochodzenie nie jest jednoznaczne dla historyków. Aktualnie uważa się, że ich pierwotnym miejscem pochodzenia było Götaland, które znajdowało się w południowej Szwecji. Jednak wielu z nich latami migrowało w różne strony świata. Między innymi część ludów germańskich pojawiła się w Polsce w okolicach wsi Odry i Węsiory. 

Do Polski dotarli przez Bałtyk. Osiedlili się na Pomorzu

Plemiona germańskie do Polski dotarły przez Bałtyk. Ich pierwszą siedzibą było Pomorze Nadwiślańskie. Co ciekawe ich przybycie wyparło z tamtych terenów rozwijającą się kulturę oksywską. Nowa natomiast przybrała nazwę "wielbarskiej". Do dziś można podziwiać niezwykłe kamienne kręgi, które utworzyli Goci. Znajdują się one nieopodal wsi Węsiory. 

Teby ZachodnieAtrybuty śmierci i złoty skarabeusz. Kim był "Złoty Chłopiec"?

Kamienne kręgi były dla Gotów niezwykle ważne. Stanowiły istotną część ich wierzeń

Kamienne kręgi w Węsiorach, Odrach i Leśnie, stanowiły niegdyś bardzo ważne miejsce kultu. Aktualnie są one także jednym z ostatnich śladów plemion germańskich w Polsce. Tak naprawdę kręgi to były cmentarzyska. Goci silnie wierzyli w potęgę natury, dlatego tworzyli je właśnie w lasach lub gajach. Zmarli mieli dzięki itemu zaznać spokoju po śmierci.

 

Louis de FunesLouis de Funes zmarł 40 lat temu. Kiedy bawił ludzi na scenie, skrywał bolesny sekret

Więcej o: