Bezwarunkowy dochód podstawowy. Te osoby mogą dostać 1300 zł co miesiąc bez składania wniosku!

Ile wynosi bezwarunkowy dochód podstawowy i komu przysługuje? Polacy czekają na informacje o wprowadzeniu tego projektu do Polski na stałe. Wyjaśniamy, na czym może polegać nowe świadczenie dla wszystkich i jakie są najnowsze prognozy w tym temacie.

Pandemia dała się wszystkim we znaki, szczególnie jeśli chodzi o finanse. Wiele osób straciło swoją pracę, a ceny ogromnie wzrosły. Niewątpliwie wielu osobom przydałby się teraz zastrzyk gotówki. Niektórzy mogą na niego liczyć z pobieranych świadczeń, takich jak 500 plus, dodatki do emerytury czy na wyprawkę szkolną. Nie są to jednak równe pieniądze, dlatego narodził się pomysł przyznania każdemu bezwarunkowego dochodu podstawowego. Czym dokładnie jest to świadczenie i jak ma ono wyglądać?

Zobacz wideo Zandberg: To, że rząd wie, co jest w finansach państwa, a parlament nie wie, jest bardzo niebezpieczne

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Czym jest bezwarunkowy dochód podstawowy? Obowiązują pewne zasady

Na portalu StrefaBiznesu możemy przeczytać, że bezwarunkowy dochód podstawowy charakteryzuje siedem cech:

  1. Jest to świadczenie bezwarunkowe, co oznacza, że powinno przysługiwać bez warunków związanych np. ze składkami, podejmowaną pracą.
  2. Jest to świadczenie powszechne, czyli ma przysługiwać wszystkim obywatelom albo mieszkańcom danego terytorium, a nie wybranej grupie.
  3. Jest to świadczenie indywidualne, skierowane do jednostek, a nie do rodzin czy gospodarstw domowych i powinno być niezależne o tego, w jaki sposób gospodarstwo domowe jest zbudowane, nie powinno różnić się wysokością.
  4. Ma to być świadczenie pieniężne, a nie przekazywane w formie dóbr, usług czy ograniczonych bonów do wykorzystania na konkretne usługi i towary.
  5. Powinno to być świadczenie regularne, najczęściej mówi się o wypłacaniu go co miesiąc.
  6. Wypłacane przez państwo lub mniejszą jednostkę (np. stan w Stanach Zjednoczonych) lub związek ponadnarodowy (ta cecha nie jest istotna w wypadku pilotażu).
  7. Dochód podstawowy powinien być podstawowy, tzn. nie powinien być za niski, a odpowiednio wysoki, aby zapewnić realizację podstawowych potrzeb.

Ile będzie wynosił bezwarunkowy dochód podstawowy? Kto otrzyma świadczenie?

Nie ma jeszcze oficjalnych informacji dotyczących tego, kiedy projekt wejdzie w życie. Najprawdopodobniej w pierwszej kolejności świadczenie otrzymają najbiedniejsze regiony kraju. Na ten moment wiadomo, że w województwie warmińsko-mazurskim ma zostać wprowadzone "testowe" świadczenie. Bezwarunkowy dochód podstawowy ma wynosić 1300 zł na osobę dorosłą. Nie tylko Polska myśli o takim rozwiązaniu. Świadczenie wprowadzono już w Hiszpanii, ale testowano go także w innych krajach.

Więcej o: