Jak prać kurtkę puchową? Wystarczy wrzucić kilka sztuk do pralki, a puch się nie zbije!

Kurtki puchowe to popularne okrycie zimowe. Ich główną zaletą jest bardzo dobra izolacja zapewniająca utrzymywanie ciepła. Jak uprać kurtkę puchową? Odzież straci właściwości, jeśli zawarty w niej puch się zbije, co często zdarza się podczas prania. Jak prać kurtkę puchową, aby tego uniknąć? Podpowiadamy.

Kurtki puchowe są bardzo ciepłe, a przy tym wyjątkowo lekkie. To właśnie dlatego są tak chętnie wybierane przez osoby uprawiające sporty zimowe, ale też i amatorów okazjonalnych zimowych spacerów. Dobrej jakości kurtka puchowa może posłużyć nam przez długie lata, ale musimy ją odpowiednio pielęgnować. Obejmuje to oczywiście prawidłowe pranie i suszenie.

Zobacz wideo Dwa sposoby na zawsze miękkie ręczniki

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Jak prać kurtkę  puchową, aby jej nie zniszczyć? Przestrzegaj podstawowych zasad

Niezależnie od tego, czy decydujesz się na pranie ręczne, czy mechaniczne, kurtki puchowe powinny być zawsze prane w temperaturze 30-40 stopni. Niezwykle ważna jest też delikatność. Podczas prania ręcznego kurtki nie należy pocierać, tylko ugniatać kurtkę i unikać wykręcania. W przypadku pralki natomiast pamiętaj ograniczyć wirowanie do 400-600 obrotów. Zaleca się również stosowanie delikatnych detergentów. W sklepach dostępne są nawet specjalne płyny do prania puchu. Co więcej, lepiej unikać proszków do prania, które mogłyby tworzyć zacieki na materiale.

Jak prać kurtkę zimową z piłeczkami? Wykorzystaj ten trik, żeby zmniejszyć zbicie puchu

Poza przestrzeganiem wyżej wymienionych zasad warto także zastosować sprawdzony trik, który zdecydowanie ogranicza zbijanie się puchu podczas prania. W tym celu będziemy potrzebować do pięciu czystych piłek do tenisa ziemnego. Piłeczki wystarczy wrzucić do bębna pralki przed rozpoczęciem prania.

Jak rozbić puch w kurtce po praniu? Prawidłowe suszenie kurtki puchowej

Najlepszym sposobem na suszenie kurtki puchowej jest suszarka elektryczna, którą ustawiamy na temperaturę do 40 stopni. Suszenie tradycyjne będzie wymagać od nas nieco więcej pracy i uwagi, ale też może być skuteczne. Ważne jest to, aby kurtkę suszyć w ciepłym pomieszczeniu i rozłożyć ją na płasko. Po kilku godzinach należy wstępnie rozbić puch, delikatnie oklepując odzież. Następnie odwracamy ją na drugą stronę. Po kilku godzinach powtarzamy czynność i robimy to aż do całkowitego wyschnięcia materiału. Miejsca, gdzie puch bardziej się zbił, pocieramy dodatkowo dłońmi. Dobrze jest też kurtkę strzepać przy okazji oklepywania, co zapewni lepsze rozprowadzenie się puchu.

Więcej o: