500 plus dla seniora 2023. Wprowadzono rewolucyjne zmiany! W tym roku można zyskać znacznie więcej

Od 2019 roku seniorzy mogą ubiegać się o dodatkowe świadczenie do emerytury, nazywane "500 plus dla seniora". Jest to przede wszystkim świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, ale trzeba spełnić jeszcze kilka warunków, żeby móc otrzymać świadczenie. W 2023 wprowadzono zmiany.

 "500 plus dla seniora" to dodatek, który ma wspierać osoby z orzeczeniem niezdolności do samodzielnej egzystencji, choć nie jest to jedyny warunek. W marcu 2023 zmienia się próg dochodowy dla osób pobierających świadczenie. Ile trzeba teraz zarabiać, żeby móc otrzymać pełną kwotę? Sprawdź, jak złożyć wniosek o dofinansowanie.

Zobacz wideo Grabowski: Będziemy musieli pracować dłużej

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kto może skorzystać z 500 plus do emerytury?

Świadczenie zostało stworzone z myślą o osobach niesamodzielnych. Przysługuje:

  • osobom z niepełnosprawnościami
  • osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji

Ponadto świadczeniobiorca powinien mieć ukończony 75. rok życia i pobierać zasiłek pielęgnacyjny. Ważny jest również próg dochodowy, który w 2023 wzrośnie.

Ile wynosi próg dochodowy 500+ dla seniora? Kwota wyższa niż kiedykolwiek

Prób dochodowy uprawniający do otrzymania dodatku wzrośnie w 2023. Od marca będzie wynosić 2157,80 zł brutto. Co to oznacza? Osoby, które zarobiły mniej niż 2157,80 zł otrzymają dokładnie 500 zł. Jeżeli ktoś przekroczył tę kwotę, to świadczenie będzie pomniejszane na zasadzie "złotówka za złotówkę". Dla porównania w zeszłym roku próg dochodowy wynosił 1896,13 zł brutto.

Gdzie należy złożyć wniosek o 500 plus dla seniora? Jest kilka możliwości

Wniosek o przyznanie dodatku należy złożyć:

- w placówce ZUS
- w placówce KRUS
- drogą pocztową
- przez platformę Usług Elektronicznych ZUS

Co ważne, do wniosku należy dołączyć oświadczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji lub orzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidzkiej. Warto jednak pamiętać, że jeśli takie orzeczenia zostały już wcześniej złożone do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, to nie ma konieczności tego powtarzać. Po złożeniu wniosku senior musi udać się na badania do lekarza orzecznika ZUS.

Więcej o: