Jak otrzymać spadek, jeśli cię wykluczono? Zachowek po rodzicach to aż połowa należności!

Tak zwany zachowek jest szczególnie ważny dla osób, które nie zostały uwzględnione w testamencie i nie wiedzą, jak się z niego rozliczyć z pozostałymi członkami rodziny. Kto ma prawo do zachowku i jak go obliczyć? Wyjaśniamy najważniejsze kwestie.

Zdarza się, że przed śmiercią ktoś zapisuje cały swój majątek na jedną osobę, organizacje lub cele charytatywne, nie uwzględniając nikogo innego z rodziny. W takiej sytuacji najbliżsi krewni zmarłego mają prawo wystąpienia o zachowek. Sprawdź, kto dokładnie może się o niego ubiegać i ile pieniędzy otrzyma.

Zobacz wideo Przejmowanie długu przez spadkobiercę. Co można zrobić? "Można odrzucić spadek"

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Czym jest zachowek po rodzicach? Instytucja ma swoje wady i zalety

Zachowek przysługuje najbliższej rodziny zmarłego, której ten nie zapisał w testamencie. Świadczenie ma na celu ochronę krewnych uprawnionych do dziedziczenia ustawowego i zapewnienie im sprawiedliwego podziału spadku. Niektórzy jednak krytykują instytucję zachowku za nieuszanowanie woli zmarłego i pośmiertną ingerencję w testament. O prawie do zachowku ostatecznie decyduje sąd.

Wymiana prawa jazdy bezterminowego, wniosek o prawo jazdy, prawo jazdy do odbioru Ile kosztuje prawo jazdy? Sprawdź, ile musisz zapłacić za uprawnienia

Kto ma prawo do zachowku? Przepisy jasno to określają

O zachowek można się ubiegać dopiero po śmierci spadkobiercy. Mają do niego prawo najbliżsi członkowie rodziny, czyli małżonek i dzieci oraz zstępni, np. dziadkowie, wnuki czy prawnuki. Do zachowku nie są uprawnione osoby, które zrzekły się spadku, zostały formalnie wydziedziczone lub uznane za niegodne dziedziczenia. Zachowek nie przysługuje również w momencie, gdy przed śmiercią małżonka orzeczono separację.

kalkulator ekwiwalentu za urlop Ekwiwalent za urlop: jak liczyć i komu przysługuje? Jest jeden warunek

Jak obliczyć zachowek? Nie zapomnij o wyliczeniach przy składaniu wniosku

Składając pozew o zachowek nie wystarczy samo uzasadnienie roszczeń. Trzeba również dołączyć informacje o wartości spadku i obliczenia swojej części zachowku. Jak to zrobić? W pierwszej kolejności trzeba ustalić, kim jest osoba uprawniona do zachowku. Jest to ważne, ponieważ jeśli osoba uprawniona jest małoletnia lub trwale niezdolna do pracy, to przyznaje się 2/3 wartości udziału spadkowego, który by przypadał. Jeśli nie stwierdzono żadnego z tych przypadków, to uprawniony otrzymuje połowę z tego, co otrzymałaby prawnie na mocy ustawy. We wniosku trzeba również uwzględnić spadkobierców, którzy zrzekli się spadku oraz niegodnych. Przy obliczaniu zachowku nie uwzględnia się natomiast darowizn.

Więcej o: