W twojej pralce osiada kamień, a z bębna wydostaje się nieprzyjemny zapach? Mamy na to prosty sposób

Jeśli twoja pralka jest coraz bardziej zakamieniona, a z bębna zaczyna wydobywać się mało przyjemny zapach, może to oznaczać, że nadszedł czas na gruntowne czyszczenie całego urządzenia. Wydłuży to życie twojej pralki i nie narazi ubrań na zniszczenie. Szybki i prosty sposób na czyszczenie pralki.

Wyznacznikiem, że nadszedł czas na czyszczenie pralki, jest nieprzyjemny zapach zaraz po jej otwarciu. To urządzenia ma styczność z wieloma zabrudzeniami, które czasami osadzają się w bębnie. Zdarza się, że przez to wyprane ubrania, zamiast pachnieć świeżością, zaczynają wydzielać nieprzyjemny zapach. Resztki proszku, kurzu i brudu mogą nie tylko zmniejszyć skuteczność urządzenia, ale i doprowadzić do jego awarii. 

Zobacz wideo Jak szybko usunąć plamę z czerwonego wina?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Domowy sposób na czystą pralkę? Sprawdź swoją kuchnię

Jeśli chcemy, by nasz pralka lśniła czystością, wystarczy sięgnąć po ocet, który bez problemu można dostać w każdym sklepie. Jest on skutecznym i ekologicznym sposobem na  wyczyszczenie pralki. Ocet działa jak odkamieniacz i usuwa bakterie. Jedynym minusem jest to, że po zabiegu przez jakiś czas może się unosić zapach octu. By wyczyścić pralkę, należy wlać do szuflady na proszek szklankę octu i włączyć puste pranie, najlepiej wybierając temperaturę 90 stopni Celsjusza. Niektórzy radzą, aby do octu dodać kilka kropelek pachnącego olejku – jest szansa, że stłumi to jego ostry zapach.

Czyszczenie pralki domowymi produktami? Sypki sposób

Kwasek cytrynowy jest niezawodnym pogromcą osadzającego się kamienia. Można go bezpiecznie stosować w wielu urządzeniach elektrycznych. By użyć go do wyczyszczenia naszej pralki, wystarczy wsypać go do urządzenia w ilości około 120-150 gramów, a następnie włączyć puste pranie. Najlepiej się sprawdzi najdłuższy cykl z temperaturą wynoszącą 90 stopni Celsjusza. Jest to nie tylko szybki i prosty sposób, ale przede wszystkim kwasek cytrynowym jest tani — kosztuje zaledwie kilka złotych.

Czyszczenie pralki tabletką do zmywarki. To możliwe

Większość osób posiadających w domu zmywarkę korzysta ze specjalnych tabletek. Są one na tyle uniwersalne, że można ich użyć również wtedy, kiedy nasza pralka potrzebuje gruntownego czyszczenia. Aby to zrobić, wystarczy wrzucić do bębna tabletkę lub dwie i uruchomić urządzenie, wybierając program z temperaturą 60-90 stopni Celsjusza. Dzięki temu usuniemy nie tylko kamień, ale też zarazki.

Więcej o: