Zniżki są dla seniorów na wagę złota. Pozwalają im na zaoszczędzenie pieniędzy i wydanie trochę mniej na podróże czy zakupy. Przy niskich emeryturach i wysokich kosztach życia jest to szczególnie ważne. Sprawdź, gdzie emeryci zapłacą mniej i na czym skorzystają.
Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
W wielu miastach seniorzy zapłacą o wiele mniej za bilet na przejazd komunikacją miejską. W niektórych miastach mogą to zrobić nawet za darmo. Bezpłatny przejazd dla emerytów po 70. roku życia przysługuje w:
Wiele przewoźników kolejowych również oferuje ulgi dla seniorów. PKP i TLK i przewidują aż 37 proc. zniżki na przejazd w drugiej klasie, natomiast POLREGIO oferuje od 10 do 50 proc. zniżki dla osób po 60. roku życia. Warunkiem skorzystania z ulgi jest posiadanie legitymacji emeryta i rencisty.
Zniżki nie przysługują tylko w sektorze usług. Seniorzy nie muszą się martwić m.in. o opłaty za abonament radiowotelewizyjny. Wielu Polaków nie zdaje sobie sprawy z tego, że trzeba go opłacać regularnie, a kary za nieuiszczenie opłaty są bardzo wysokie. Jak się okazuje, z opłacania abonamentu RTV są zwolnione osoby, które:
Emeryci po 70. roku życiu nie muszą, również płaci za wyrobienie nowego paszportu.
Seniorzy po ukończeniu wieku emerytalnego otrzymują specjalną legitymację emeryta i rencisty. Oprócz tego każda osoba po 60. roku życia może złożyć wniosek o wydanie specjalnej Ogólnopolskiej Karty Seniora. Dzięki niej można uzyskać ulgi w ponad 3000 miejscach. Są to ośrodki kultury, turystyki, sportu i rekreacji czy nawet zdrowia. Pełną listę miejsc, które respektują kartę, można znaleźć na stronie stowarzyszenia MANKO. Koszt wyrobienia takiej karty to: