W tych miejscach seniorzy nie wydadzą ani grosza. Ulgi i zniżki dla emerytów po 60. roku życia

Jakie zniżki po 60. roku życia? Ulgi dla emerytów pozwalają zaoszczędzić seniorom m.in. na zakupach, transporcie, a nawet na opiece zdrowotnej. W niektórych miejscach emeryci nie wydadzą ani złotówki. Wyjaśniamy, komu przysługują zniżki dla seniorów i jak z nich skorzystać.

Zniżki są dla seniorów na wagę złota. Pozwalają im na zaoszczędzenie pieniędzy i wydanie trochę mniej na podróże czy zakupy. Przy niskich emeryturach i wysokich kosztach życia jest to szczególnie ważne. Sprawdź, gdzie emeryci zapłacą mniej i na czym skorzystają.

Zobacz wideo Wiek emerytalny należy obniżać, podwyższać, zostawić bez zmian?

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zniżki dla seniorów. Na czym można zaoszczędzić?

W wielu miastach seniorzy zapłacą o wiele mniej za bilet na przejazd komunikacją miejską. W niektórych miastach mogą to zrobić nawet za darmo. Bezpłatny przejazd dla emerytów po 70. roku życia przysługuje w:

  • Warszawie,
  • Poznaniu,
  • Wrocławiu,
  • Katowicach, Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii,
  • Krakowie,
  • Łodzi.

Wiele przewoźników kolejowych również oferuje ulgi dla seniorów. PKP i TLK i przewidują aż 37 proc. zniżki na przejazd w drugiej klasie, natomiast POLREGIO oferuje od 10 do 50 proc. zniżki dla osób po 60. roku życia. Warunkiem skorzystania z ulgi jest posiadanie legitymacji emeryta i rencisty.

Za co seniorzy zapłacą mniej? Ulgi dla emerytów

Zniżki nie przysługują tylko w sektorze usług. Seniorzy nie muszą się martwić m.in. o opłaty za abonament radiowotelewizyjny. Wielu Polaków nie zdaje sobie sprawy z tego, że trzeba go opłacać regularnie, a kary za nieuiszczenie opłaty są bardzo wysokie. Jak się okazuje, z opłacania abonamentu RTV są zwolnione osoby, które:

  • ukończyły 60 lat i mają prawo do pobierania emerytury, której wysokość nie przekracza połowy przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia;
  • ukończyły 75 lat (niezależnie od wysokości pobieranych świadczeń).

Emeryci po 70. roku życiu nie muszą, również płaci za wyrobienie nowego paszportu.

Ta karta zagwarantuje zniżki w wielu miejscach. Komu przysługuje?

Seniorzy po ukończeniu wieku emerytalnego otrzymują specjalną legitymację emeryta i rencisty. Oprócz tego każda osoba po 60. roku życia może złożyć wniosek o wydanie specjalnej Ogólnopolskiej Karty Seniora. Dzięki niej można uzyskać ulgi w ponad 3000 miejscach. Są to ośrodki kultury, turystyki, sportu i rekreacji czy nawet zdrowia. Pełną listę miejsc, które respektują kartę, można znaleźć na stronie stowarzyszenia MANKO. Koszt wyrobienia takiej karty to:

  • 35 zł za rok ważności karty
  • 50 zł za dwa lata ważności karty
Więcej o: