W lodówce pojawił się szron? Nie bagatelizuj tego! Wypróbuj te domowe sposoby i pozbądź się problemu

Jeśli na tylnej ściance swojej lodówki zauważysz szron lub zamarzniętą wodę, wiedz, że to ważny sygnał, by się tym zająć. W przeciwnym wypadku może dojść do uszkodzenia sprzętu lub wyższych rachunków za prąd. Zobacz, jak pozbyć się popularnego problemu i zaoszczędzić.

Niewłaściwe obchodzenie się z lodówką może niekiedy skutkować pojawieniem się zamarzniętej wody czy szronu na tylnych ściankach. Problemu nie powinniśmy bagatelizować, gdyż może przyczynić się do zepsucia sprzętu lub będziemy płacić wyższe rachunki za zużycie prądu. Sprawdź, dlaczego w lodówce pojawia się szron i jak tego uniknąć.

Zobacz wideo Jak przechowywać warzywa? Sprawdź, co możesz robić źle

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

W lodówce pojawił się szron? Nie bagatelizuj tego! Powody mogą być różne

Najważniejsze jest, by dobrze zidentyfikować problem. Powód tworzenia się szronu może być banalny, ale nierzadko zdarza się, że odpowiedzialne są poważne uszkodzenia sprzętu. Zaczynając od najprostszych, sprawdź dokładnie, czy nie wkładasz do lodówki wilgotnych produktów. Jeśli chowasz do szuflad mokre warzywa i owoce, woda zaczyna parować i osadzać się na ścianach, a następnie zamarzać. Im więcej szronu się tworzy, tym więcej lodówka zużywa prądu do odpowiedniej pracy i może nas to słono kosztować. Da się tego uniknąć, wystarczy, że przed włożeniem produktu osuszysz go lub owiniesz w ręcznik papierowy.

Szron w lodówce i zamarznięte ścianki? Przyczyną może być uszczelka

Inną przyczyną może być przedostawanie się do lodówki ciepłego powietrza. Dzieje się tak wtedy, gdy uszczelka drzwiowa została uszkodzona i drzwi nie są odpowiednio domknięte. Jeśli znajdziesz miejsce, w którym uszczelka jest zdeformowana, niestety musisz wymienić ją na nową. Warto również sprawdzić odpływ odszraniania. Jest to niewielki otwór z tyłu lodówki, przez który odchodzi woda. Najlepiej wyczyścić go patyczkiem higienicznym.

Lodówka źle działa? Sprawdź, jak zapobiegać najczęstszym problemom

Większość problemów z lodówką jesteśmy w stanie rozwiązać samodzielnie. Dopiero po nieudanych domowych sposobach powinniśmy wezwać fachowców. Jeśli twoja lodówka za głośno pracuje, najpierw sprawdź czy nie jest przeładowana. Innym powodem może być uruchamianie się termostatu, jeśli wkładasz do niej zbyt ciepłe dania. Gdy sprzęt ma problem z chłodzeniem, często powodem jest zapchany odpływ lub to, że stoi blisko innych źródeł ciepła. Zawsze sprawdzaj także, czy temperatura wewnątrz lodówki jest ustawiona adekwatnie do rodzaju i ilości produktów.

Więcej o: