Zmiany w Kodeksie Pracy 2023. Od kiedy wejdą w życie nowe przepisy? Praca zdalna na stałe w przepisach

Zmiany w Kodeksie Pracy 2023 - praca zdalna, jakie modyfikacje zostaną wprowadzone? Prezydent Andrzej Duda podpisał już nowelizację zmian w Kodeksie Pracy. Oznacza to, że w 2023 roku pojawią się przepisy określające warunki pracy w trybie zdalnym oraz nowe zmiany na korzyść pracujących rodziców.

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację, dzięki której praca zdalna wejdzie na stałe do Kodeksu Pracy. Wiele osób przekonało się w pandemii, że niektóre zawody nie wymagają ciągłej obecności w miejscu pracy i bez problemu można pewne zadania realizować z domu. Warunki zdalnego trybu będą teraz prawnie określone w przepisach. Sprawdź, jakie inne zmiany wprowadzono w Kodeksie Pracy.

Zobacz wideo Trzy do pięciu dni niedyspozycji chorobowej? NIL tłumaczy, o co chodzi w ich pomyśle

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Praca zdalna Kodeks Pracy 2023. Jakie zmiany wprowadzono?

Gdy nowelizacja wejdzie w życie, pracodawca będzie musiał rozpatrzyć każdy wniosek o pracę zdalną. Dokumenty może złożyć:

  • każdy pracownik sprawujący opiekę nad dzieckiem lub innym członkiem rodziny z orzeczeniem o niepełnosprawności,
  • pracownik wychowujący dziecko do 4. roku życia,
  • pracownica w ciąży.

Zgodnie z nowymi przepisami praca zdalna może być również wykonywana na polecenie pracodawcy. Warunki pracy w tym trybie określa się wspólnie z szefem. Ponadto pracodawca może w każdej chwili przeprowadzić kontrolę trzeźwości podwładnych w ich miejscu pracy.

Prawo pracy 2023. Wielkie zmiany czekają rodziców

Wprowadzono również zmiany z myślą o rodzicach, którzy próbują godzić życie zawodowe i rodzinne. Zostanie wydłużony urlop rodzicielski z 32 do 41 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka oraz zmiana z 34 na 43 tygodnie w przypadku ciąży mnogiej. Ponadto każdy rodzic otrzyma gwarancję 9 tygodni urlopu, którego nie można przenieść na drugiego opiekuna. Jak można przeczytać na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej ma to zachęcić do równej opieki nad dziećmi. 

Zmiany w Kodeksie Pracy 2023 - od kiedy? Wejdą w życie już niebawem 

Nowelizacja przeszła już przez Sejm, Senat oraz została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Nowe przepisy wejdą w życie w ciągu dwóch miesięcy od opublikowania ich w Dzienniku Ustaw.

Więcej o: