Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację, dzięki której praca zdalna wejdzie na stałe do Kodeksu Pracy. Wiele osób przekonało się w pandemii, że niektóre zawody nie wymagają ciągłej obecności w miejscu pracy i bez problemu można pewne zadania realizować z domu. Warunki zdalnego trybu będą teraz prawnie określone w przepisach. Sprawdź, jakie inne zmiany wprowadzono w Kodeksie Pracy.
Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Gdy nowelizacja wejdzie w życie, pracodawca będzie musiał rozpatrzyć każdy wniosek o pracę zdalną. Dokumenty może złożyć:
Zgodnie z nowymi przepisami praca zdalna może być również wykonywana na polecenie pracodawcy. Warunki pracy w tym trybie określa się wspólnie z szefem. Ponadto pracodawca może w każdej chwili przeprowadzić kontrolę trzeźwości podwładnych w ich miejscu pracy.
Wprowadzono również zmiany z myślą o rodzicach, którzy próbują godzić życie zawodowe i rodzinne. Zostanie wydłużony urlop rodzicielski z 32 do 41 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka oraz zmiana z 34 na 43 tygodnie w przypadku ciąży mnogiej. Ponadto każdy rodzic otrzyma gwarancję 9 tygodni urlopu, którego nie można przenieść na drugiego opiekuna. Jak można przeczytać na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej ma to zachęcić do równej opieki nad dziećmi.
Nowelizacja przeszła już przez Sejm, Senat oraz została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Nowe przepisy wejdą w życie w ciągu dwóch miesięcy od opublikowania ich w Dzienniku Ustaw.