Kiedy przycinać tuje? Nie przegap tego terminu. W przeciwnym razie nie poskromisz swoich krzewów

Tuja to popularny krzew ogrodowy. Nie tylko stanowi ozdobę, ale też żywopłot ochraniający nasze podwórko przed ciekawskimi spojrzeniami. Aby rosła bujnie i zdrowo warto zastosować się do kilku zasad . Sprawdź, jak przycinać tuje, żeby nie uszkodzić gałęzi.

Tuje potrafią osiągnąć imponujące rozmiary. Najczęściej spotykamy takie, które sięgają  wysokości płotu, ale niekiedy mogą mieć nawet kilka metrów. Sprawdź, jak przycinać ten krzew, żeby kontrolować jego wzrost i co zrobić, aby pięknie wyglądał w naszym ogrodzie.

Zobacz wideo Joanna Koroniewska pokazała piękny ogród Katarzyny Dowbor

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Pielęgnacja tui a jej rozrost. Dlaczego przycinanie jest takie ważne? 

Przycinanie krzewów pomaga w kontrolowaniu ich wzrostu. Gęste i bujne tuje są trudniejsze w pielęgnacji, gdyż łatwo można przegapić stany chorobowe na gałęziach lub przesuszone fragmenty. Przycinając krzewy, zapewniamy im także światło w bardziej zacienionych miejscach. Przy okazji możemy nadać drzewku dekoracyjny kształt. Najczęściej spotyka się tuje w kształcie stożka, kuli, a nawet spirali.

Kiedy przycinać tuje? Nie przegap tego terminu?

Cięcie najlepiej wykonać w ciepły dzień, w którym nie doskwierają żadne opady. Deszcz może spowodować rozwój chorób grzybiczych w naruszonych miejscach. Najlepszym momentem na przycinanie tui jest okres między końcem marca a końcem lipca. W tym czacie utrzymamy krzew w najlepszej kondycji. Za wczesne cięcie, czyli jeszcze w trakcie zimy może doprowadzić do przymarzania. Pojedyncze krzewy wystarczy przycinać raz w roku, natomiast zwarte grupy tworzące żywopłot wymagają 2-3 takich cięć. W takiej sytuacji pierwsze cięcie wykonujemy wiosną, a drugie latem.

Dobre narzędzia to podstawa. Jak przycinać tuje?

Do cięcia krzewów trzeba mieć specjalne narzędzia. Do przycinania pojedynczych tui, najlepiej użyć nożyc ogrodowych, natomiast do wysokich żywopłotów lepiej wybrać nożyce elektryczne lub akumulatorowe. W jaki sposób zabrać się za przycinanie? Wiosną należy wyciąć w pierwszej kolejności przymarznięte i suche gałęzie, które nie przetrwały zimy. W ten sposób zrobimy miejsce na rozrost nowych pędów. Pozostałe gałązki można skrócić o połowę długości. W lecie przycinamy tylko 1-2 cm. Pamiętaj, aby skupić się tylko na zielonych fragmentach. Brązowe łodygi nie odrosną po wycięciu.

Więcej o: