Bezwarunkowy dochód podstawowy. Część Polaków może wkrótce otrzymać 1300 zł miesięcznie

Bezwarunkowy dochód podstawowy to świadczenie, które ma zapewnić środki niezbędne do przetrwania. Możliwe jest, że zostanie ono wprowadzone w Polsce. Na chwilę obecną jednak pieniądze otrzymaliby tylko niektórzy. Kiedy bezwarunkowy dochód podstawowy zostanie wprowadzony w całym kraju? Wyjaśniamy.

Bezwarunkowy dochód podstawowy budzi coraz większe zainteresowanie w czasach, gdy ceny nieustannie rosną. Wpływ takiego świadczenia na społeczeństwo był już testowany w kilku krajach. Podobny eksperyment jest planowany także w Polsce, a promocją całej idei w naszym kraju zajmuje się Polska Sieć Dochodu Podstawowego.

Zobacz wideo Dodatkowa kasa dla każdego? W Polsce szykuje się eksperyment [NextStation]

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Kto dostanie bezwarunkowy dochód podstawowy? Trwają prace nad badaniami pilotażowymi

Z założenia BDP miałaby otrzymać każda osoba, bez względu na wiek, płeć, miejsce zamieszkania czy dochody. Planowane badania pilotażowe mają jednak dotyczyć wyłącznie mieszkańców gmin przynależących do Stowarzyszenia Warmińsko-Mazurskich Gmin Pogranicza, które położone są przy północnej granicy Polski. Informacji na ten temat udzielił dr Maciej Szlinder, prezes Polskiej Sieci Dochodu Podstawowego, w rozmowie z TVN24 Biznes. Wstępnie ustalona wysokość BDP w pilotażu to 1300 zł miesięcznie, a świadczenie miałoby być wypłacane przez 2 lata.

Jak otrzymać bezwarunkowy dochód podstawowy? Wyjątkowe zasady przyznawania świadczenia

Ze względu na charakter świadczenia, jego otrzymanie nie wymagałoby spełnienia żadnych określonych warunków. Należy jednak zaznaczyć przy tym, że dotyczy to sytuacji, w której BDP zostałby faktycznie wprowadzony w skali ogólnokrajowej.

Kiedy będzie bezwarunkowy dochód podstawowy w Polsce? Czy istnieją na to realne szanse?

Na chwilę obecną trudno przewidzieć, kiedy BDP mógłby zostać wprowadzony w Polsce. W przytoczonej już rozmowie Szlinder przyznaje, że samo badanie pilotażowe jest odkładane w czasie ze względu na brak finansowania eksperymentu. Jednocześnie zaznaczył, że świadczenie obejmujące cały kraj jest  możliwe do realizacji, choć istnieją też pewne warunki konieczne do spełnienia.

Wymaga to bardziej rozbudowanej debaty, uzyskania odpowiedniej koalicji organizacji i instytucji (partii, związków zawodowych, NGO-sów, mediów, rozpoznawalnych jednostek etc.) walczących o ten postulat, a także szerokiego poparcia społecznego

- wyjaśniał prezes organizacji.

Więcej o: