Mandat do 500 złotych za nieprzepisowy rower. Do obowiązkowego wyposażenia należy pięć rzeczy

Obowiązkowe wyposażenie każdego roweru jest jasno określone w polskich przepisach. Jednak sama wizja mandatu nie powinna być jedynym odnośnikiem dla każdego rowerzysty. To, że nasz rower jest sprawny i wyposażony w niezbędne elementy, ma bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo jazdy.

Ekwipunek samego rowerzysty nie jest sprecyzowany przez prawo, więc nie mają oni obowiązku na przykład zakładać kasku ochronnego przed jazdą. Jednak elementy, w które musi być wyposażony rower, są dokładnie określone w kodeksie. Za nieodpowiednio wyposażony można dostać dość dotkliwy mandat, bo aż do 500 złotych. Ta kara została wprowadzona ze względów bezpieczeństwa. Widmo mandatu ma zmotywować cyklistów do dbania o sprzęt.

Zobacz wideo Ekstremalna kara dla rowerzysty za przejazd pod szlabanem. Mandat droższy niż rower

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Czego nie może zabraknąć na rowerze? Obowiązkowe wyposażenie

Każdy jednoślad, który porusza się po drogach publicznych, musi być wyposażony w:

  • Przynajmniej jeden działający skutecznie hamulec;
  • Sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku;
  • Co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej z przodu;
  • Co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej w innym kształcie niż trójkąt z tyłu;
  • Przynajmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej.

Jeśli rowerem poruszamy się wyłącznie za dnia, nie musimy montować dodatkowego wyposażenia. Przepisy pozwalają na jazdę bez świateł pozycyjnych, jeśli cyklista jeździ tylko w dzień. W przypadku braku, którejś pozycji z wyposażenia rowerzysta może dostać mandat od 20 do nawet 500 złotych.

Nieobowiązkowy, ale przydatny. W kasku bezpieczniej

Mimo tego, że kask ochronny nie jest obowiązkowy, lepiej się w taki wyposażyć, dla własnego bezpieczeństwa. Jeśli dojdzie do nawet lekkiej tłuczki przy małej prędkości, rowerzysta wciąż jest narażony na poważne urazy. Kierowcę samochodu chroni karoseria, a rowerzystów kaski i specjalna odzież. Jednak kask nie oznacza nieśmiertelności. Duża część rowerzystów po założeniu kasku czuje się pewniej, przez co jeździ szybciej i ryzykowniej. Warto poruszać się z głową.

Więcej o: