Jak pielęgnować monsterę, aby rosła bujna? Sprawdź, który gatunek najbardziej przypadnie ci do gustu

Monstera to roślina, którą najczęściej kojarzymy z dużymi, dziurawymi liśćmi. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że istnieje ponad 50 odmian tej rośliny, które możemy uprawiać w domu. Sprawdź, czym charakteryzują się: monstera monkey, monstera minima, monstera variegata, monstera dziurawa i monstera peru.

Monstera to popularna roślina, która króluje we współczesnych aranżacjach wnętrz, ze względu na swoje dekoracyjne liście. W środowisku naturalnym rośnie na drzewach, jednak w warunkach domowych można ją uprawiać jako kwiat ozdobny. Poznaj różne odmiany monstery oraz sposoby ich pielęgnacji i wybierz idealną dla siebie.

Zobacz wideo Hodujesz w domu monsterę? Sprawdź, czy odpowiednio o nią dbasz

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Monstera dziurawa, monstera variegata, monstera minima. Sprawdź, co je łączy i jak je pielęgnować

Kiedy słyszymy o monsterze, większość kojarzy roślinę doniczkową o dziurawych liściach. Ma ona jednak 50 różnych odmian, a tych z charakterystycznymi przerwami jest tylko kilka. Jeśli zależy ci na oryginalnym wyglądzie, wybierz jeden z tych rodzajów.

Monstera dziurawa - najpopularniejsza odmiana z liśćmi w kształcie serca i dziurami w rozmaitych kształtach. Jest kwiatem rozrastającym się do sporych rozmiarów. 

Monstera minima - w przeciwieństwie do innych, nie jest wysoka i może osiągnąć maksymalnie półtora metra. Ma jednak najbardziej powycinane liście. Nie są to typowe dziury, lecz nacięcia na brzegach, wyglądające jakby ktoś celowo wyciął je nożyczkami.

Monstera variegata - najbardziej unikatowa ze wszystkich odmian monstery. Wyróżnia się imponującym, pstrym ubarwieniem. Posiada duże, dziurawe liście, które mają białe, nieregularne plamy.

Monstera nie jest wymagającą rośliną, jednak trzeba pamiętać, że nie przepada za zbyt nawodnionym podłożem. Należy podlewać ją tylko raz na tydzień. Jeśli chodzi o stanowisko, to najlepszym miejscem będzie półcień.

Monstera monkey mask. Dla zaczynających przygodę z monsterą

Monstera monkey to odmiana o mniejszych liściach, bez charakterystycznych dziur. Nie jest duża, więc nada się idealnie do niewielkich pomieszczeń. Rośnie maksymalnie do jednego metra w górę, a gałęzie bardziej opadają w dół, niż pną się ku górze. Jest również znacznie prostsza w uprawie niż pozostałe gatunki tej rośliny, dlatego jest polecana dla początkujących ogrodników.

Monstera peru. Oryginalne pnącze dla każdego

Monstera peru, inaczej zwana karstenianum, to wyjątkowa odmiana w formie pnącza. Posiada oryginalne ulistnienie, charakteryzujące się wybrzuszeniami na blaszkach. Jest rośliną niewymagającą i łatwą w uprawie. Preferuje zacienione miejsca.

Więcej o: