Twoja monstera ma żółte liście? Wystarczy zrobić jedną rzecz, by problem zniknął na dobre

Monstera wyjątkowo odporna i ma bardzo małe wymagania. Kilka z jej odmian jest szczególnie popularne na przykład: monstera deliciosa, monstera minima czy monstera monkey. Jednak nawet monstera dziurawa może chorować. Jak zaradzić problemowi żółknących liści?

Monstera cieszy się ogromną popularnością ze względu swój oryginalny wygląd. Duży wpływ na to mającej ozdobne "podziurawione" liście, które pięknie się prezentują i nadają wnętrzu wyjątkowego wyglądu. Monstera jest prosta w uprawie jednak to nie znaczy, że jest odporna na wszystko. Najpopularniejszym problemem dotykającym monsterę są żółknące liście. Nie wygląda to estetycznie, ale zazwyczaj łatwo temu zaradzić.

Zobacz wideo Wyjątkowe rośliny, wyjątkowe potrzeby. Jak zadbać o monsterę, hiacynty, wrzosy i kaktusa?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Monstera deliciosa, monstera minima, monstera monkey. Różne odmiany, podobne wymagania

Uprawa monstery jest stosunkowo prosta i większość osób poradzi sobie z nią bez problemu. Choć najlepiej czuje się w temperaturze około 20 stopni Celsjusza, jest w stanie przystosować się także w 15 do 30 stopniach Celsjusza. Nie straszne jej są pył, kurz czy kaloryfery, więc można ją postawić w dowolnym miejscu. Monstera nie potrzebuje częstego podlewania. Latem wystarczy nawadniać ją raz w tygodniu, a zimą można się ograniczyć do podlewania jej raz na dwa tygodnie.

Żółte liście monstery dziurawej. Sposób na uratowanie rośliny

Monstera nie przepada za zbyt wilgotnym podłożem, dlatego na przelanie może ona zareagować żółknięciem liści. Jeśli zobaczymy taki problem u swojej rośliny, po prostu ograniczmy nawadnianie jej, a sytuacja powinna się unormować. Niestety raz zżółknięte liście nie przybiorą z powrotem zielonej barwy. Po zmianie koloru należy je odciąć, bo może osłabić kondycje rośliny i przyciągnąć szkodniki. Jednak przelanie nie jest jedynym powodem żółknięcia liści. Przesadzenie, a właściwie związany z tym stres może być niewłaściwy dla rośliny. Czasami winę ponosi podłoże, zbyt mało światła dziennego czy przesuszenie. Jeżeli żółknięcie występuje rzadko i dotyczy tylko pojedynczych liście, nie trzeba się niepokoić.

Więcej o: