Pielęgnacja monstery. Co oznacza, że twoja roślina "płacze"? Odpowiedzi ogrodników

Monstera monkey, monstera deliciosa, monstera minima to kilka z odmian jednej z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Praktycznie każdy z nas wie, jak wygląda ta roślina, ale czy kiedyś widzieliście jak "płacze"? Czy jest to powód do niepokoju? Spokojnie! To nie są łzy smutku.

Monstera jest jedną z najpopularniejszych roślin, jeśli chodzi o jej wygląd. Ta roślina najlepiej czuje się w temperaturze około 20 stopni Celsjusza, ale dostosuje się również w przedziale od 15 do 30 stopni Celsjusza. Nie przeraża jej kurz, pył ani suche powietrze. Nie potrzebuje częstego podlewania. Latem wystarczy nawadniać ją raz w tygodniu, a zimą można się ograniczyć do podlewania jej raz na dwa tygodnie.

Zobacz wideo Jak ochronić rośliny balkonowe przed chorobami grzybicznymi? Wypróbuj ekologiczny oprysk

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Pielęgnacja monstery. Dlaczego roślina płacze?

Monstera jest jedną z tropikalnych roślin, u których najczęściej zachodzi najczęściej proces gutacji — potocznie nazywany "płaczem roślin". Roślina pobiera wodę z ziemi, a następnie oddaje jej nadmiar w postaci pary wodnej za pomocą aparatów szparkowych na powierzchni liścia. Taki proces wydalania nadmiaru wody nazywa się transpiracją, czyli parowaniem. Gutacja natomiast zachodzi, gdy nasza roślina nie może swobodnie odparować nadmiaru wody. Wtedy korzysta z pomocy tak zwanych wypotników, które pomagają roślinom w pozbyciu się nadmiarów wody. To właśnie dzięki nim na powierzchni liści powstają charakterystyczne krople.

Monstera: podlewanie rośliny. Wyjaśniamy przyczyny płaczu

Choć może to być niepokojący widok, sama gutacja nie jest zagrażająca czy niebezpieczna dla rośliny. Przyczyn takiego "płaczu" może być kilka. Wszystkie są powiązane z błędami w pielęgnacji i warunkami panującymi w pomieszczeniu. Najczęściej zachodzi, gdy:

  • roślina jest za mocno podlewana i nie ma możliwości samodzielnie odparować wody,
  • w ziemi jest zbyt dużo soli i związków mineralnych, więc roślina chce część oddać do otoczenia,
  • Roślina przebywa w miejscu o bardzo dużej wilgotności powietrza.

Monstera minima "płacze". Co zrobić?

Przy zauważaniu kropli wody warto się najpierw zastanowić czy nie przesadziliśmy z podlewaniem. Jeśli nie ono jest problemem, warto sprawdzić wilgotność powietrza, optymalna wynosi 60 procent. Warto też zadbać o podłoże, by było dostosowane do jej potrzeb. Pamiętaj jednak, że jeśli zauważymy krople wody, trzeba je usunąć, ponieważ może negatywnie wpłynąć na wygląd liści i przyczynić się do rozwoju grzybów.

Więcej o: