Kiedy przycinać maliny? Przycinanie drzewek owocowych i krzewów w tym terminie da obfite plony

Kiedy przycinać drzewa owocowe? Krzewy i drzewka owocowe to doskonałe urozmaicenie każdego ogródka lub działki. Aby w pełni cieszyć się ich darami, konieczna jest oczywiście prawidłowa pielęgnacja roślin. Podpowiadamy, kiedy przycinać maliny i jak przycinać drzewka owocowe.

Świeże owoce własnej hodowli ulepszą wszystkie desery czy przetwory, a dodatkowo korzystnie wpłyną na nasze zdrowie. Ponadto krzewy i drzewka owocowe mogą też pięknie się prezentować, jeśli regularnie o nie dbamy. Jednym z najpopularniejszych krzewów w Polsce są maliny. Wśród drzewek warto z kolei wymienić jabłonie, grusze, śliwy, czereśnie oraz wiśnie.

Zobacz wideo Jak mrozić i przechowywać owoce i warzywa?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Kiedy przycinać maliny? Pierwsze terminy już niebawem

Młode krzewy malin można śmiało przycinać zaraz po posadzeniu rośliny. Zabieg ten sprawi, że maliny rozkrzewią się i będą lepiej rosły. W przypadku starszych krzewów cięcie należy wykonywać wiosną lub jesienią. Dokładne terminy różnią się pomiędzy odmianami, więc należy sprawdzać to indywidualnie. Warto też spytać o to sprzedawcę przy zakupie. Cięcie wiosenne malin polega na usunięciu przemarzniętych i osłabionych pędów. Cięcie jesienne ma na celu przygotowanie rośliny do zimowania, więc wykonujemy je tuż przy gruncie.

Kiedy przycinać drzewa owocowe? Wszystko zależy od gatunku

Drzewa owocowe przeważnie tniemy dwa razy w roku: wiosną i jesienią, choć dokładne terminy są ponownie uzależnione od konkretnego gatunku. Najwcześniej przycinamy jabłonie, grusze i śliwy. Czynność tę można wykonywać już od drugiej połowy lutego aż do marca. Cięcie jesienne w tym przypadku można zacząć w sierpniu. Czereśnie i wiśnie, a także brzoskwinie należy przycinać dopiero po zakończeniu zbiorów.

Jak przycinać drzewka owocowe? Istotne są warunki oraz sposób

Zarówno w przypadku krzewów, jak i drzewek owocowych najlepszym wyborem na przycinanie jest dzień bezchmurny i bezwietrzny, gdy temperatura utrzymuje się na plusie, a wilgotność powietrza jest dość niska. Takie warunki wpłyną korzystnie na gojenie się ran po cięciu. W przypadku drzewek wyróżniamy też cięcie formujące (wykonywane przez pierwsze 3 lata rośliny) i prześwietlające (dotyczy starszych roślin). Pierwszy rodzaj polega na usunięciu cienkich pędów i gałęzi, natomiast drugi ma na celu przerzedzenie korony drzewa, czyli poprawę przepływu powietrza między gałęziami. Cięcie gałęzi najlepiej wykonywać w trzech etapach: od góry, potem od dołu, a na końcu robimy tzw. cięcie docelowe.

Więcej o: