Chcesz by twoje paprotki i skrzydłokwiaty pięknie rosły? To proste! Potrzebujesz tylko dwóch rzeczy

Jednymi z najpopularniejszych roślin goszczących w naszych domach są oczywiście skrzydłokwiaty i paprotki. Nawóz jest im jednak niezbędny, by mogły pięknie rosnąć. Jeśli nie chcemy korzystać z gotowych, chemicznych produktów, możemy w prosty sposób przygotować domowy nawóz.

Istnieje świetna, naturalna alternatywa dla chemicznych środków i mineralnych nawozów do roślin, a są nią drożdże. By korzystnie wpłynęły na stan naszych roślin, muszą być regularnie stosowane. Pomagają w walce z różnymi chorobami oraz świetnie je odżywiają. Drożdżowy nawóz nie tylko pobudza rośliny do wzrostu, ale też wzmacnia ich układ korzeniowy i wspomaga kwitnięcie. Dzięki niemu mogą łatwiej pobierać składniki mineralne i wodę z gleby.

Zobacz wideo Jak ochronić rośliny balkonowe przed chorobami grzybicznymi? Wypróbuj ekologiczny oprysk

 Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jakie rośliny można nawozić? Uniwersalne drożdże

Drożdżowy nawóz jest bardzo uniwersalny. Można go stosować do roślin uprawianych w ogrodzie, jak i do doniczkowych. Świetnie sprawdzi się w poprawianiu stan roślin ozdobnych. Bez problemu można go wykorzystać w nawożeniu lawendy, hortensji, róż oraz gardenii. Bukszpany i tuje również mu niestraszne. To jednak nie wszystko. Nawozem drożdżowym możemy też podawać pomidory czy ogórki, jak i drzewa i krzewy, nie wyłączając owocowych. Przy roślinach doniczkowych sprawa wcale się nie różni, wszystkie z nich skorzystają na drożdżowym zasileniu. Jednak najlepiej się sprawdzi przy storczykach, paprociach i skrzydłokwiatach.

Jak zrobić nawóz z użyciem drożdży? Dwa możliwe sposoby

Sfermentowany nawóz: Rozdrabniamy kostkę 100 gramów drożdży piekarskich i zasypujemy ją jedną szklanką cukru, po czym zostawiamy na 2 godziny. Po upłynięciu tego czasu całość zalewamy wodą i dokładnie mieszamy. Tak przygotowany roztwór należy odstawić na tydzień do sfermentowania. Następnie należy go rozwodnić, na każde pół szklanki dajemy 5 litrów wody. Teraz nawóz jest gotowy do użycia.

Niesfermentowany nawóz: rozdrabniamy 100 gramów drożdży piekarskich i zalewamy 10 litrami ciepłej wody. Całość mieszamy i odstawiamy na około godzinę. Po tym czasie nawóz jest gotowy do użycia.

Jak stosować domowy nawóz? To proste

Możemy za pomocą odżywki podlewać lub zraszać rośliny. Jednak w przypadku skrzydłokwiatów i storczyków, możemy użyć innego sposobu. Wlewamy odżywkę do większego naczynia i umieszczamy w nim na około 5 minut doniczkę. Świetnie wpływa to na rozwój roślin doniczkowych.

Więcej o: