Kiedy przycinać tuje? Poznaj sprawdzone rady ogrodników, dzięki którym roślina odżyje

Drastyczne cięcie tui może się im naprawdę przydać. Dzięki temu rośliny mogą odżyć i bujnie rosnąć. Warto jednak wiedzieć, kiedy dokładnie to robić, aby nie zaszkodzić tujom. Jeśli zastanawiasz się jak zrobić to dobrze, chętnie odpowiemy na to pytanie. Dowiedz się, kiedy przycinać tuje na wysokość.

Ogród to wspaniała sprawa i świetne zajęcia dla wielu osób. Tuje są jednymi z bardziej popularnych roślin, które są w nich hodowane. Jednak tak jak każda roślina i one mają swoje wymagania. Między innymi co pewien czas należy je przycinać. Koniecznie dowiedz się, jak i kiedy warto to robić. 

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Zdrowotny ogród. Te rośliny oczyszczą powietrze w domu

Tuje, przycinanie czubków pomoże roślinie bujnie rosnąć. Dowiedz się, kiedy należy to robić

Przycinanie tui to bardzo ważny zabieg, który pomaga utrzymać ich prawidłowy rozwój. Warto jednak wiedzieć, kiedy należy to zrobić:

  • Tuje przycinaj od końca marca: Okres pomiędzy końcem marca a końcem lipca będzie najlepszy na przeprowadzenie zabiegu. Jeśli przytniesz je zbyt wcześnie, mogą przemarznąć
  • Uważaj na opady: Najlepiej zabrać się za przycinanie tui, kiedy jest sucho. Woda może doprowadzić do tego, że roślinę zaatakują choroby grzybiczne
  • Pojedyncze krzewy przycinaj raz w roku: Jeśli hodujesz tuje pojedynczo, to przycinanie ich raz w roku, w zupełności wystarczy. Jeśli jednak rośliny są zwartą grupą, będą wymagać od dwóch do trzech takich zabiegów.

Stare tuje, przycinanie nie różni się niczym od młodych egzemplarzy. Musisz jednak wiedzieć, jak to robić

Oprócz wiedzy o tym, kiedy przycinać tuje warto również wiedzieć, jak dokładnie należy to robić. Do zabiegu najlepiej użyć nożyc ogrodowych. Jeśli rośliny są wysokie, rozważ zakup elektrycznego narzędzia. Jeśli zabierasz się do tego wiosną, przytnij wszystkie suche i przemarznięte gałęzie. Inne usuń do około połowy ich długości. W lecie nie przycinaj gałązek na więcej niż 2 cm. Dzięki temu tuje będą pięknie i bujnie rosnąć oraz cieszyć twoje oczy cały rok.

Więcej o: