Jak wyczyścić srebro w domu? To proste! Dzięki tym produktom rozbłyśnie dawnym blaskiem

Jak wyczyścić srebrną biżuterię? Jest to pytanie, które nurtuje wielu jej posiadaczy. Zabrudzenia na takich przedmiotach to nieodłączny element ich użytkowania. Można jednak użyć sprawdzonych domowych sposobów i cieszyć się czystymi przedmiotami. Jak wyczyścić poczerniałe srebro? Podpowiadamy!

Zabrudzenia na monetach, zastawie stołowej lub biżuterii pojawiają się wraz z użytkowaniem. Jak poradzić sobie z uciążliwym brudem bez konieczności kupowania drogich past czy płynów. Podajemy sposoby na pozbycie się uciążliwego brudu domowymi sposobami.

Zobacz wideo Zadbaj o biżuterię. Jak wyczyścić i spakować świecidełka?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak wyczyścić srebro sodą? Uniwersalny środek

Czyszczenie srebra nie zawsze musi kosztować krocie. Wystarczy paczka sody oczyszczonej, która kosztuje kilka złotych. Dzięki niej srebro powróci do swojego oryginalnego, pięknego koloru. Jak to zrobić? To proste! Wystarczy wlać niewielką ilość gorącej wody dodać łyżkę octu, łyżeczkę sody oczyszczonej i wymieszać. Następnym krokiem jest umieszczenie srebrnego przedmiotu w roztworze i odczekanie około 20 minut. Po upływie tego czasu srebro wyjmujemy z miseczki i wycieramy miękką szmatką.

Zdjęcie ilustracyjne. Władimir Putin w pociągu Putin jeździ osobistym pociągiem pancernym. "Nie da się go wyśledzić"

Jak wyczyścić poczerniałe srebro? Pasta do mycia zębów i srebra

Jedną z najprostszych metod jest użycie pasty do zębów, koniecznie tej bez mikrogranulek. Nakładamy niewielką ilość pasty na szczoteczkę do zębów i pocieramy powierzchnię srebrnego przedmiotu — dzięki temu pozbędziemy się nawet czarnego nalotu. Musimy być jednak delikatni, ponieważ zbyt mocne szorowanie może skutkować w powstawaniu zarysowań. Ten sposób jest najlepszy na niewielkie powierzchnie i bez bogatych zdobień.

Emerytura 2023 po mężu się nie opłaca? Może wynieść nawet 150 proc.

Jak wyczyścić srebro bez sody? Sól kuchenna nie tylko do potraw

Kolejnym skutecznym produktem w czyszczeniu srebra jest sól w połączeniu z folią aluminiową. Wystarczy wyłożyć dno niemetalowego naczynia folią, dolać litr wrzącej wody i dosypać 5 łyżeczek soli kuchennej. Po dokładnym wymieszaniu roztworu włożyć srebrne przedmioty wymagające czyszczenia. Pozostawić je w naczyniu przynajmniej do czasu wystygnięcia wody (im dłużej, tym lepiej). Po oczyszczeniu przedmiotów wystarczy umyć je mydłem pod bieżącą wodą.

Więcej o: