Dlaczego fikus ma plamy na liściach? To oznaka poważnego błędu w pielęgnacji. Tylko to może go uratować

Dziwne plamy na fikusie? Figowiec sprężysty roślina domowa, która stale jest w modzie. Fikus zachwyca swoim ulistnieniem, o które należy jednak odpowiednio zadbać. Jak pielęgnować figowiec sprężysty? Poznaj triki uprawy fikusa.

Figowiec sprężysty znany również pod nazwą "robusta" lub "fikus". Gatunek ten z natury pochodzi z Półwyspu Indyjskiego. Roślina stanowi niesamowitą ozdobę dla każdego wnętrza, dzięki swojemu oryginalnemu ulistnieniu. Kwiat potrafi osiągnąć nawet 150 cm. Dowiedz się jak dbać o figowiec sprężysty, aby rósł bujnie i zdrowo.

Zobacz wideo Hodujesz w domu monsterę? Sprawdź, czy odpowiednio o nią dbasz

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Figowiec sprężysty — jak dbać? Poznaj wymagania rośliny

Figowiec sprężysty najlepiej czuje się w temperaturze od 18. do maksymalnie 24. stopni Celsjusza. Należy pamiętać, że kwiat uwielbia wilgoć, dlatego warto zraszać go raz na jakiś czas wodą. Figowca podlewamy, gdy na górze podłoża zobaczymy wiór i pamiętamy, aby nie przelać rośliny. Gleba dla figowca powinna być przepuszczalna i żyzna. Dzięki spełnieniu tych podstawowych wymagań figowiec odwdzięczy się pięknymi liśćmi.

* Санкції проти РФ в дії: медики скаржаться на брак важливих препаратів. "Немає аналогів"

Dlaczego fikus ma plamy na liściach? To może być objaw choroby

Niestety tak jak wiele innych roślin, figowiec również może zacząć chorować. Jeśli zauważysz, że roślina ma na liściach plamy może to zwiastować chorobę grzybową. Główną przyczyną jest nadmierne podlewanie figowca, czyli tzw. przelewanie. Jeśli stoi on w nieodpowiednim miejscu, czyli np. blisko grzejnika i ma suche powietrze, również może zacząć, posiadać plamy na liściach. Czasami liście figowca mogą zacząć opadać. Jeśli dzieje się to jesienią, nie musisz się martwić, ponieważ jest to zjawisko naturalne. Jednak jeśli figowiec sprężysty gubi liście wiosną, najprawdopodobniej zaatakowała go jakaś choroba lub popełniasz błędy w uprawie.

Chcesz wyciąć drzewo? Poznaj nowe przepisy 2023 dotyczące wycinki drzew Chcesz ściąć drzewo? Zanim to zrobisz, sprawdź nowe przepisy 2023

Więcej o: