Chcesz ściąć drzewo? Zanim to zrobisz, poznaj nowe przepisy 2023. Sprawdź, jak złożyć wniosek

Chcesz wyciąć drzewo na swojej posesji? Od 2023 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące wycinki drzew! Lepiej to sprawdź, zanim rozpoczniesz prace w ogrodzie. Zobacz, jakie zmiany przyniósł 2023 i kogo dotyczą. Wyjaśniam, czy możesz złożyć wniosek przez internet.

Od stycznia 2023 roku możemy składać wnioski w sprawie wycięcie drzewa przez internet. Zobacz, które z nich możesz usunąć na własną rękę, a w sprawie, których potrzebujesz zezwolenia. Wszystkie zmiany wprowadza ustawa z dnia 26 października 2022 roku o zmianie ustaw w celu uproszczenia procedur administracyjnych. Oto co warto wiedzieć. 

Zobacz wideo Małgorzata Rozenek pokazała swój ogród. "Przepiękne rośliny i aranżacja"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl 

Zezwolenie na wycięcie drzewa. Od 2023 wniosek można złożyć online 

Wnioski o wycinkę drzew zostały ujednolicone w całym kraju i umieszczone na stronach Biuletynu Informacji Publicznej ministra klimatu i środowiska. Wciąż ich adresatem będzie: wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Informacje umieszczane we wniosku zostają bez zmian, tak samo, jak brak opłat za jego złożenie. Do tej pory gminy samodzielnie decydowały o tym, co ma znaleźć się we wniosku, jednak dzięki wersji elektronicznej zostanie to ujednolicone. Niestety ustawa nie zapewnia konieczności ujednolicenia wniosków papierowych, przez co mogą one się różnić od tych w wersji online. 

Wniosek można złożyć lub pobrać na stronie gov.pl

Kadr z filmu 'Dom z drzazg' (House Made of Splinters) Te dzieci przeżywają "dwie wojny". Niezwykły dokument z Donbasu nominowany do Oscara

Zmiany w przepisach dotyczących wycinki drzew. Zasady będą nieco luźniejsze

Zanim złożysz wniosek, musisz zmierzyć obwód drzewa, które chcesz usunąć. Jeżeli wyniesie ono mniej niż 50 cm, to możesz ściąć je na własną rękę, bez zezwolenia, niezależnie od tego, jaki to gatunek. Zgodnie z informacjami na stronie rządowej istnieją również takie, które można zlikwidować, nawet gdy na wysokości 5 cm od ziemi mają większy obwód pnia. Należą do nich: 

  • kasztanowiec zwyczajny, robinia akacjowa oraz platan klonolistny (mogą mieć 65 cm obwodu),
  • topola, wierzba, klon jesionolistny oraz klon srebrzysty (mogą mieć 80 cm obwodu).

W przypadku krzewów oblicz powierzchnię, którą zajmują. Jeżeli będzie to mniej niż 25 m2 to nie potrzebujesz zezwolenia na ich usunięcie.

Jak myć panele? Czyszczenie paneli, triki na mycie paneli Jak doczyścić panele? Dodaj to do wody, a podłoga będzie bez smug

Te rośliny można wyciąć bez zezwolenia. Lista jest dość długa

Nie zawsze musimy składać wniosek o pozwolenie na wycinkę drzew i krzewów. Nie należy tego robić w przypadku: 

  • krzewów rosnących w skupiskach, o powierzchni do 25 m2,
  • drzew niemających odpowiedniej grubości,
  • drzew i krzewów owocowych, z wyjątkiem tych rosnących na terenie zabytków i terenach zielonych,
  • drzew lub krzewów złamanych, lub przewróconych,
  • drzew lub krzewów użytych w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego,
  • krzewów na terenach pokrytych roślinnością pełniącą funkcję ozdobną, urządzoną pod względem rozmieszczenia i doboru gatunków posadzonych roślin,
Więcej o: