Mikołaj Kopernik odwiedził Warszawę. W Centrum Nauki Kopernik dzieci wchodzą z nim w dyskusje

Kim był Mikołaj Kopernik? To jeden z najbardziej znanych astronomów. Heliocentryczny Układ Słoneczny to model stworzony właśnie przez niego. Wiele osób marzyło o tym, aby mieć możliwość rozmowy z dawno zmarłym astronomem. Okazuje się, że od kilku dni w Centrum Nauki Kopernik jest taka możliwość.

O choćby krótkiej rozmowie z Mikołajem Kopernikiem marzą nie tylko naukowcy. Nic w tym dziwnego, ponieważ życie sławnego astronoma budzi ciekawość po dziś dzień. W Centrum Nauki Kopernik można otrzymać taką możliwość. Od kilku dni, można tam podziwiać prawdziwy sukces sztucznej inteligencji. "Wskrzeszono" tam Mikołaja Kopernika, dzięki czemu każdy ma możliwość, aby z nim porozmawiać.

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Najciekawsze odkrycia kosmiczne ostatnich lat

Mikołaj Kopernik: co odkrył i kim był? To jeden z najsławniejszych astronomów

Mikołaj Kopernik to bardzo znany astronom, który za życia stworzył model heliocentrycznego Układu Słonecznego. To właśnie on starał się do końca swoich dni, wprowadzić pogląd, że to nie Ziemia jest centrum układu, a Słońce. Jego teorie wywołały jedną z najważniejszych rewolucji naukowych, co dziś nazywamy przewrotem kopernikańskim. Nic więc dziwnego, że wiele ludzi marzyło o tym, aby porozmawiać z astronomem. Od kilku dni istnieje taka możliwość. 

Układ Słoneczny nie był dla niego zagadką. Od kilku dni toczą się niezwykłe dyskusje z Mikołajem Kopernikiem

19 lutego 2023 roku w Centrum Nauki Kopernik stanął najbardziej zaawansowany robot humanoidalny na świecie o wyglądzie sławnego astronoma. Mikołaj Kopernik został "wskrzeszony". Od kilku dni ludzie toczą z nim zażarte dyskusje. Robot intryguje zarówno dzieci, jak i dorosłych. Dodatkowych wrażeń dodaje fakt, że wygląda on jak wyciągnięty prosto z obrazu Matejki. Jak możemy dowiedzieć się z portalu tvn24.pl, dzieci odwiedzające Centrum Nauki Kopernik są pod wrażeniem robota. Choć zdarza mu się powtarzać lub mówić w rodzaju żeńskim, to jednak jego wygląd i zakres odpowiedzi wzbudzają podziw

 

Sztuczna inteligencja GPT3 robi wrażenie. Robot o wyglądzie Mikołaja Kopernika ma znacznie większe zasoby niż ChatGPT

Humanoidalny robot, który niedawno stanął w Centrum Nauki Kopernik ze światem porozumiewa się przy pomocy modelu językowego GPT3. W internecie można znaleźć ChatGPT, który oparty jest na 20 miliardach parametrów. To kolejny powód, przez który robotyczny Kopernik wzbudza podziw, ponieważ bazuje on na 175 miliardach parametrów. Dzięki temu astronom może prowadzić rozbudowane dyskusje.

Więcej o: