Zgodnie z informacjami udzielonymi przez rząd planowane zmiany w prawie spadkowym mają przede wszystkim na celu zabezpieczenie sytuacji prawnej spadkobierców, a także uporządkowanie i przyspieszenie procedur. Ograniczone zostanie grono spadkobierców, wprowadzone będą ułatwienia w przypadku osób małoletnich, a w szczególnych sytuacjach sąd będzie mógł odmówić prawa do spadku.
Chcesz być na bieżąco ze zmianami w przepisach? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Od 2023 dziedziczenie spadku będzie dotyczyć wyłącznie najbliższych krewnych. Należą do nich dziadkowie, rodzeństwo rodziców spadkodawcy oraz ich zstępni. To oznacza, że będą oni mogli dziedziczyć majątek najbliższych na szczególnych zasadach. Z dziedziczenia wykluczeni będą zstępni dziadków spadkobiercy, czyli wnuki stryjeczne lub cioteczne. Zmiany te pozwolą skrócić okres trwania postępowań sądowych, gdyż sąd nie będzie już zobowiązany do poszukiwania i wzywania na rozprawy dalszych krewnych spadkodawcy.
Od 2023 sąd będzie mieć możliwość uznania za niegodne dziedziczenia osoby, które uporczywie uchylają się od obowiązku alimentacyjnego. Dotyczy to również tych, którzy uporczywie uchylają się od wykonywania obowiązku pieczy nad spadkodawcą. Co więcej, o kwestiach dotyczących spadku będzie decydował sąd spadku, a nie jak dotychczas sąd opiekuńczy.
Każdy spadkobiorca na złożenie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku ma 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o śmierci spadkodawcy. Przepis ten był dotychczas częstą przyczyną utraty prawa do spadku przez osoby nieletnie, które w procesie muszą uzyskać odpowiednie zezwolenie sądu opiekuńczego. Dzięki nowym przepisom wspomniany termin 6 miesięcy zostanie zawieszony na czas trwania procedur w sądzie opiekuńczym.
Jak podaje strona Sejmu, dnia 8 lutego 2023 odbyło się I czytanie projektu ustawy, a następnie został on skierowany do Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach. Nowe przepisy wejdą w życie po 3 miesiącach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem niektórych artykułów, które zaczną obowiązywać po 12 miesiącach od ogłoszenia.