Na czym polega leasing samochodu i jakie są jego rodzaje? Jest to swego rodzaju połączenie dzierżawy z kredytem. Umowa leasingowa, będąca tu podstawą, reguluje relacje pomiędzy leasingodawcą i leasingobiorcą. Co do zasady:
Po zakończeniu umowy leasingowej leasingobiorca może wykupić użytkowane dotychczas auto po atrakcyjnej cenie. Leasing samochodu wywodzi się z oferty przeznaczonej dla przedsiębiorców. Wciąż jest też ona najbardziej popularna. Istnieją jednak także opcje leasingu przeznaczone dla klientów indywidualnych. Warto przy tym pamiętać, że z tej formy finansowania korzysta się także wtedy, gdy przedsiębiorstwo potrzebuje innych sprzętów wymagających zgromadzenia dużego kapitału. Chodzi chociażby o linie produkcyjne czy komputery.
Wyróżnia się dwa rodzaje leasingu:
Czym jest leasing konsumencki? Chodzi o taką opcję, która jest kierowana do klientów indywidualnych. Można z niej skorzystać bez prowadzenia działalności gospodarczej. Leasing konsumencki odznacza się uproszczoną procedurą, zmniejszoną liczbą formalności i szansą na dość częste zmienianie użytkowanych aut.
Oczywiście można tu dostrzec także wady. Samochód nie jest naszą własnością, mamy więc ograniczone pole manewru, jeśli chodzi o jego naprawę, wybór wyposażenia czy ubezpieczeń.
Na czym polega leasing na samochód używany? W gruncie rzeczy nie bardzo różni się od tego, który dotyczy aut nowych. Firma leasingowa udostępnia używany pojazd leasingobiorcy, który zobowiązuje się do uiszczania miesięcznych opłat. Ponieważ leasing starszych aut zwiększa ryzyko dla finansującego, to najczęściej bierze się samochody liczące sobie 3 do 5 lat.
Jak wziąć samochód w leasing na firmę po raz pierwszy? Okazuje się, że nie jest to zbyt skomplikowane i wniosek bywa weryfikowany nawet w ciągu kilku godzin. Jeśli weryfikacja jest pozytywna, to resztę formalności można dopełnić w czasie 2-3 dni.
O czym warto pamiętać przy podejmowaniu decyzji o wzięciu leasingu? Zwłaszcza przy leasingu dla klienta osobistego warto zwracać uwagę na to, czy oferta nie zawiera w sobie dodatkowych opłat. Niekiedy dotyczą one chociażby kosztów ubezpieczeń czy rejestracji samochodu.
Czy warto brać auto w leasing? Takie rozwiązanie posiada zwolenników i krytyków. Przyjmuje się, że podliczając koszty leasingu, zapłacimy w sumie ok. 105 proc. wartości maszyny. Zaletą leasingowania jest za to choćby możliwość użytkowania auta bez wydatkowania jednorazowo bardzo dużej kwoty pieniędzy. Nie obciąża to także naszej zdolności kredytowej.
Zobacz też: Wynajem długoterminowy coraz bardziej popularny. W zeszłym roku kolejny wzrost