Leasing na samochód 2023 - jak wziąć samochód w leasing? Najważniejsze informacje

Leasing na samochód 2023? Właśnie dzięki tej metodzie można szybko otrzymać nowe auto i to bez wydawania dużej sumy pieniędzy na raz. Oczywiście leasing może być bardziej lub mniej opłacalny.

Na czym polega leasing samochodu?

Na czym polega leasing samochodu i jakie są jego rodzaje? Jest to swego rodzaju połączenie dzierżawy z kredytem. Umowa leasingowa, będąca tu podstawą, reguluje relacje pomiędzy leasingodawcą i leasingobiorcą. Co do zasady:

  • rola leasingodawcy polega na kupnie samochodu, ale również na udostępnieniu go klientowi na określony w umowie czas;
  • z kolei obowiązkiem leasingobiorcy staje się uiszczenie opłaty leasingowej; następnie może on użytkować auto, płacąc równocześnie ratalne opłaty.

Po zakończeniu umowy leasingowej leasingobiorca może wykupić użytkowane dotychczas auto po atrakcyjnej cenie. Leasing samochodu wywodzi się z oferty przeznaczonej dla przedsiębiorców. Wciąż jest też ona najbardziej popularna. Istnieją jednak także opcje leasingu przeznaczone dla klientów indywidualnych. Warto przy tym pamiętać, że z tej formy finansowania korzysta się także wtedy, gdy przedsiębiorstwo potrzebuje innych sprzętów wymagających zgromadzenia dużego kapitału. Chodzi chociażby o linie produkcyjne czy komputery.

Wyróżnia się dwa rodzaje leasingu:

  • Leasing operacyjny jest związany z naliczaniem podatku VAT przy każdej płaconej racie. W koszty można wówczas wrzucać czynsz leasingowy, opłaty leasingowe czy wynikające z użytkowania samochodu.
  • Leasing finansowy - w jego przypadku VAT naliczany jest w całości na początku. Wówczas jest się właścicielem przedmiotu leasingowanego od początku trwania umowy, trwa ona krócej i można odliczyć VAT od razu.

Wymiana opon Kiedy zmieniać opony na letnie? Liczą się dwa czynniki

Leasing samochodu 2023: opcja konsumencka

Czym jest leasing konsumencki? Chodzi o taką opcję, która jest kierowana do klientów indywidualnych. Można z niej skorzystać bez prowadzenia działalności gospodarczej. Leasing konsumencki odznacza się uproszczoną procedurą, zmniejszoną liczbą formalności i szansą na dość częste zmienianie użytkowanych aut. 

Oczywiście można tu dostrzec także wady. Samochód nie jest naszą własnością, mamy więc ograniczone pole manewru, jeśli chodzi o jego naprawę, wybór wyposażenia czy ubezpieczeń.

Zobacz wideo Czy nowe zasady leasingu nie spowodują załamania rosnącego rynku nowych samochodów w Polsce? Wojciech Drzewiecki: "Branża zawsze zakłada wzrosty"

Leasing na samochód używany

Na czym polega leasing na samochód używany? W gruncie rzeczy nie bardzo różni się od tego, który dotyczy aut nowych. Firma leasingowa udostępnia używany pojazd leasingobiorcy, który zobowiązuje się do uiszczania miesięcznych opłat. Ponieważ leasing starszych aut zwiększa ryzyko dla finansującego, to najczęściej bierze się samochody liczące sobie 3 do 5 lat.

Finansowanie samochodu może przybierać różne formy. Zdjęcie ilustracyjne, Syda Productions/shutterstock.com Finansowanie samochodu - raty, leasing, kredyt. Co wybrać?

Jak wziąć samochód w leasing na firmę?

Jak wziąć samochód w leasing na firmę po raz pierwszy? Okazuje się, że nie jest to zbyt skomplikowane i wniosek bywa weryfikowany nawet w ciągu kilku godzin. Jeśli weryfikacja jest pozytywna, to resztę formalności można dopełnić w czasie 2-3 dni. 

O czym warto pamiętać przy podejmowaniu decyzji o wzięciu leasingu? Zwłaszcza przy leasingu dla klienta osobistego warto zwracać uwagę na to, czy oferta nie zawiera w sobie dodatkowych opłat. Niekiedy dotyczą one chociażby kosztów ubezpieczeń czy rejestracji samochodu.

Czy warto brać auto w leasing? Takie rozwiązanie posiada zwolenników i krytyków. Przyjmuje się, że podliczając koszty leasingu, zapłacimy w sumie ok. 105 proc. wartości maszyny. Zaletą leasingowania jest za to choćby możliwość użytkowania auta bez wydatkowania jednorazowo bardzo dużej kwoty pieniędzy. Nie obciąża to także naszej zdolności kredytowej.

Zobacz też: Wynajem długoterminowy coraz bardziej popularny. W zeszłym roku kolejny wzrost

Więcej o: