Jak dbać o fiołki, żeby kwitły? Jeśli pomylisz gatunki, roślina nie wypuści żadnych kwiatów

Wymagania fiołków mogą być zróżnicowane. Chętnie uprawiany w doniczkach jest fiołek afrykański, a wśród popularniejszych fiołków ogrodowych należy wymienić fiołek wonny czy fiołek rogaty. Czym się charakteryzuje każda odmiana i jak wygląda jej pielęgnacja? Wyjaśniamy.

Fiołki są niewielkimi roślinami, ale mimo swoich niepozornych rozmiarów potrafią zachwycić wielobarwnymi kwiatami. Niektóre gatunki również pięknie pachną. Aby cieszyć się w pełni ich urokami, należy zapoznać się z wymaganiami posiadanego przez nas osobnika.

Zobacz wideo Jak ochronić rośliny balkonowe przed chorobami grzybicznymi? Wypróbuj ekologiczny oprysk

Interesuje cię uprawa roślin? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Fiołek afrykański - pielęgnacja. Co zrobić, aby zakwitł?

Choć fiołek afrykański wyglądem przypomina fiołki ogrodowe, jego wymagania są zdecydowanie odmienne, gdyż jest to roślina egzotyczna. Jego kwiatki mogą być niebieskie, fioletowe, różowe lub białe.  Fiołek afrykański lubi rozproszone światło i dobrze czuje się na parapetach wschodnich lub północnych. Optymalną temperaturą jest dla niego 18-22 stopnie, przy czym fiołek nie ma dobrych szans na przetrwanie w temperaturze poniżej 10 stopni. Podłoże fiołka afrykańskiego powinno być lekkie i żyzne. Fiołka podlewamy, gdy ziemia nieco przeschnie, koniecznie do podstawki, gdyż nie należy moczyć jego liści. Kurz usuwamy z nich zatem za pomocą pędzelka, a nie wilgotnej ściereczki.

Fiołki ogrodowe: fiołek wonny. Jak pielęgnować ten kwiat w ogrodzie?

Fiołek wonny to gatunek uprawiany w Polsce najczęściej. Ma on niebieskie, białe, różowe lub bordowe kwiatki, a kwitnąć zaczyna w kwietniu. Fiołek wonny lubi stanowiska ocienione i wilgotne, a jego podłoże powinno być próchnicze. Roślina ta będzie doskonale się czuła pod drzewami, w ogródkach skalnych, na obrzeżach ocenionych rabat czy w pobliżu oczek wodnych. Fiołki wonne są całkowicie odporne na niskie temperatury i dają obfity samosiew.

Fiołek rogaty i jego pielęgnacja. Fiołek inny niż większość

Fiołek rogaty zakwita pod koniec maja i kwitnie aż do końca sierpnia, co wyróżnia go wśród innych gatunków. Jego kwiaty mogą być żółte lub fioletowe, czasami też dwubarwne. Wydzielają one również intensywny zapach. Warto wiedzieć, że fiołek rogaty jest rośliną dwuletnią. Jego wymagania są podobne, jak w przypadku fiołka wonnego, przy czym fiołek rogaty preferuje stanowiska bardziej nasłonecznione.

Więcej o: