Rozpuść je i wlej do doniczki. Naturalny nawóz sprawi, że twoje rośliny będą rosły jak szalone

Naturalny nawóz, który możesz zrobić w domu? Ten skuteczny, prosty trik doskonale odżywi twoje rośliny. To nie tylko dobra alternatywa dla chemicznych środków, ale także sprytny sposób na inflację. Sprawdź, jak samodzielnie przygotować odżywkę dla kwiatów.

Są nie tylko nieodzownym składnikiem wypieku chleba, ale także stanowią podstawowy składnik wielu innych produktów, takich jak piwo, wino czy kefir. Swoje zastosowanie znalazły w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym. Mowa oczywiście o drożdżach. Okazuje się, że można wykorzystać je także do odżywienia naszych roślin. Sprawdź, jak to zrobić.

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Drożdże spożywcze - właściwości. Dzięki tym składnikom wspomogą wzrost roślin

Drożdże doskonale nadadzą się jako naturalny i skuteczny nawóz dla naszych roślin. Jest tak dlatego, że dostarczają im niezbędnych składników odżywczych oraz zapewniają ochronę przed chorobami. Sfermentowany nawóz z drożdży sprawdzi się zarówno w przypadku roślin doniczkowych, jak i w ogrodzie. Może zostać użyty do nawożenia warzyw, krzewów, a nawet drzew owocowych. Ponadto, nic nie stoi na przeszkodzie, by użyć drożdży, którym skończył się termin przydatności. Nie wykorzystasz ich do przygotowania żadnego dania, ale za to możesz odżywić nimi swoje rośliny.

Rozpuść drożdże i wlej do doniczki. Naturalny nawóz krok po kroku

Przygotowanie sfermentowanego nawozu z drożdży jest banalnie proste. Do naczynia o pojemności około 10 litrów dodaj 100 gram rozdrobnionych drożdży i zasyp szklanką cukru. Pozostaw na dwie godziny, a następnie dolej 10 litrów ciepłej, ale nie wrzącej, wody. Całość dokładnie wymieszaj. Po tygodniu drożdże powinny sfermentować, a nawóz będzie gotowy do użycia. Do podlewania roślin mieszankę należy rozcieńczyć, stosując 1 szklankę roztworu na 10 litrów wody.

Jak odstraszyć szkodniki? Ten produkt masz w swojej kuchni

Drożdże są niezwykle skuteczne, jeśli chodzi o zapobieganie inwazji szkodników. Sprawdzą się w przypadku takich chorób roślin jak plamistość, mączniak czy zaraza ziemniaczana. Oprysk można stosować także profilaktycznie. Jak przygotować roztwór z drożdży piekarskich? To proste. Dodaj 100 gramów świeżych drożdży do pół litra tłustego mleka i 10 litrów wody. Wszystko dokładnie wymieszaj i przelej do spryskiwacza. Przeprowadź oprysk tak, aby pokryć dokładnie górną i dolną stronę liści. Stosuj raz w tygodniu przez cały okres wegetacyjny.

Więcej o: