Koniunkcja planet 2023: Zbliżenie Wenus i Jowisza widoczne gołym okiem. Pozują jak prawdziwe gwiazdy!

28 lutego pojawiły się dwie jasne gwiazdy na niebie. To planety Wenus i Jowisz widzialne gołym okiem, bez użycia teleskopu. Takie zjawisko zdarza się niezwykle rzadko i jest nazywane koniunkcją planet. Jego kulminacja przypada na 1 marca 2023. Sprawdź, na czym polega i jak wygląda ten gwiezdny spektakl!

Koniunkcja planet polega na tym, że co najmniej dwie planety znajdują się na jednej linii widzenia z perspektywy Ziemi. W tym przypadku Wenus i Jowisz były tak blisko siebie, że wyglądały jak dwie jasne gwiazdy na niebie. Od kilku dni można zobaczyć je gołym okiem, tuż obok Księżyca. Kulminacja niezwykłego zjawiska nastąpi już dziś, 1 marca 2023 roku

Zobacz wideo Jak według astronomów skończy się życie na Ziemi?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wenus i Jowisz widoczne na niebie 2023. Czym jest koniunkcja planet?

W nocy z wtorku na środę pojawiło się na niebie godne uwagi zjawisko astronomiczne — koniunkcja Wenus i Jowisza, czyli ich zbliżenie się do siebie tak, że widoczne są gołym okiem z powierzchni Ziemi. Z punktu widzenia obserwatora, planety te ustawione są w jednej linii, co tworzy wspaniały widok. Niektórzy mogą pomylić je z gwiazdami, gdyż bardzo mocno świecą. Przy odpowiednich warunkach każdy z nas będzie miał okazję dostrzec zjawisko gołym okiem jeszcze dziś.

 
 

Nowoczesne systemy obrony powietrznej Skynex To zaboli Putina. Niemcy przekażą Ukrainie Skynex do strącania roju dronów

28 lutego zaskoczył obserwatorów.  Zobacz koniunkcję Wenus z Jowiszem 2023

Jowisz i Wenus to aktualnie najjaśniejsze obiekty, które można zobaczyć na wieczornym niebie. Dwa jasne punkty od razu obok Księżyca zostały uchwycone przez internautów zeszłej nocy. Przy odrobinie szczęścia dziś będą prezentowały się równie spektakularnie. Po schowaniu się słońca, nad zachodnim horyzontem wypatrujmy dwóch planet, tym razem będą znacznie oddalone od naszego satelity, ale wciąż powinniśmy je rozpoznać.

 
 

Romantyczny znak zodiaku Te znaki zodiaku to najwięksi romantycy. Z nimi każdy czuje się wyjątkowo

Planety widoczne na niebie dzisiaj 2023. Zbliżenie Wenus i Jowisza

Obie planety zbliżały się do siebie podczas ostatnich paru miesięcy i to właśnie dziś nastąpi kulminacja koniunkcji. Pomimo tego, że na niebie będą zdawały się świecić bardzo blisko, to rzeczywista odległość między nimi wyniesie aż 600 milionów kilometrów. Koniunkcję będzie można dostrzec dziś, 1 marca 2023 r., na niebie około godziny 18:37. Wenus to jaśniejszy obiekt, który jest widoczny nieco niżej po prawej stronie, natomiast Jowisz znajduje się nieco wyżej po lewej stronie.

Horoskop dzienny - 1 marca [Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby] Horoskop dzienny - 1 marca. Horoskop dla wszystkich znaków zodiaku

Więcej o: