Co pyli w marcu? Nadchodzi trudny czas dla alergików. Na te uczulające rośliny trzeba uważać!

Co pyli w marcu? Choć nadejście wiosny dla wielu osób jest powodem do radości, alergicy niewątpliwie są innego zdania. To właśnie teraz pojawia się więcej alergenów, których nie sposób uniknąć. Jakie pyłki wywołują alergię w marcu? Podpowiadamy, kto powinien już zaopatrzyć się w leki alergiczne.

Różnego rodzaju alergie są powszechną dolegliwością. Czasami mogą one być związane ze spożywaniem konkretnych produktów. Najczęstszą przyczyną alergii są jednak pyłki roślin. Problem ten pojawia się z początkiem wiosny i stanowi niemałą przeszkodę w cieszeniu się z przyrody powracającej do życia po zimie.

Zobacz wideo Globalne ocieplenie pogorszy sytuację alergików

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Jakie są objawy alergii na pyłki? Te oznaki mogą wymagać konsultacji z lekarzem

Podobnie jak w przypadku kurzu, pyłki roślin dostają się do naszego organizmu przez układ oddechowy. Główne objawy uczulenia w tym przypadku to katar sienny, kichanie, napadowy kaszel, a także zaczerwienienie i łzawienie oczu. Co ważne, alergia na pyłki wymaga leczenia. W przeciwnym razie nie tylko skutecznie uprzykrzy nam codzienne funkcjonowanie, ale też może doprowadzić do rozwoju astmy. Jeśli więc zauważysz u siebie wymienione wyżej objawy, należy skonsultować je z lekarzem specjalistą.

Co pyli w marcu najczęściej? Te rośliny należą do najbardziej uczulających

Jedną z najwcześniej pylących roślin jest leszczyna, gdyż proces ten zaczyna się już w styczniu, ale najbardziej intensywny jest na przełomie lutego i marca. W tym samym czasie występuje również wysokie stężenie pyłków olchy, które jest największe na terenach podmokłych i podmiejskich. W marcu pyli także topola. W trzeciej dekadzie zaczyna pylić brzoza, która jest najczęstszą przyczyną wiosennej alergii pyłkowej w Europie. Pod sam koniec marca pylą natomiast cis oraz wierzba.

Kalendarz pylenia na cały rok. Zapoznaj się z nim już zawczasu

Kalendarz pylenia roślin informuje nas o tym, jakie rośliny pylą w jakim okresie. Opracowywany on jest przez Ośrodek Badania Alergenów Środowiskowych na podstawie pomiarów stężenia pyłku roślin prowadzonych w latach 1989-2013. Kalendarz dostępny jest online i warto się z nim zapoznać, a dodatkowo śledzić bieżące komunikaty dla alergików. Dzięki temu możliwe będzie odpowiednie przygotowanie się do okresów pylenia np. poprzez odpowiednio wczesne rozpoczęcie przyjmowania leków czy ograniczenie spacerów.

Więcej o: