W jakiej temperaturze prać pościel? Trzymaj się tych rad, a wyśpisz się jak niemowlę

Jak prać pościel? Przede wszystkim regularnie. Warto wiedzieć także, jak prawidłowo to robić, aby skutecznie ją doczyścić. Jeśli nie wiesz w ilu stopniach prać pościel, jesteś w dobrym miejscu. Dowiedz się, jak unikać błędów i ciesz się piękną oraz świeżą pościelą.

Pranie pościeli wydaje się bardzo prostą czynnością, podczas której ciężko popełnić błąd. Niestety niewiele osób pamięta o praniu jej regularnie. Jak często i w ilu stopniach powinno się prać pościel? Wyjaśniamy!

Zobacz wideo Prasujesz pościel? Wypróbuj krochmal w sprayu

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jaka jest odpowiednia temperatura do prania pościeli? Niewiele osób o tym wie

Dlaczego temperatura, w której pierzemy pościel, ma tak duże znacznie? Pościel jest tkaniną, którą się przykrywamy podczas snu, który trwa średnio od 6 do 8 godzin dziennie. Kiedy śpimy, często się pocimy oraz pozostawimy nasz martwy naskórek, przez co rozmnażają się na niej roztocza. W zależności od materiału pościel powinniśmy prać od 40 do maksymalnie 60 stopni Celsjusza. Bawełniany materiał możemy na spokojnie prać w 60 stopniach, ale syntetyczne wyłącznie w 40. te temperatury świetnie zabijają bakterie i doczyszczają materia. Dla przyjemnego zapachu i miękkości możemy dodać płyn do zmiękczania tkanin.

Pranie pościeli. Garść przydatnych wskazówek

Jeśli chcemy wiedzieć, jak dobrze prać swoją pościel, powinniśmy pamiętać o kilku wskazówkach, które pozytywnie będą wpływać na jej czyszczenie. Jakie to porady?

  • Zasuń zamek przed praniem, aby nic nie wpadało do środka.
  • Nie mieszaj pościeli z odzieżą. Pierz ją oddzielnie.
  • Uważaj na kolory, by uniknąć zafarbowań, lepiej prać różne kolory osobno.
  • Pościel musi być rozłożona przed praniem.
  • Przeczytaj zalecenia producenta przed włączeniem programu.

Jak często prać pościel? Nie popełniaj tego błędu

Nie powinniśmy czekać z praniem, aż pościel zacznie wydzielać nieprzyjemny zapach lub pojawią się na niej widoczne zabrudzenia. Nie ma sztywnej reguły, która mówi, co ile trzeba prać pościel, ale powinno to być to przynajmniej raz w miesiącu. Są jednak okoliczności, w których pranie pościeli musi być częstsze, na przykład:

  • po chorobie,
  • podczas upałów,
  • jeśli korzysta z niej osoba z alergią lub dziecko.

Ponadto powinniśmy dość często prać nawet same poszewki do poduszki, jeśli mamy kłopot z tłustą skórą i włosami.

Więcej o: